Odnaleziony obraz

i

Autor: pixabay.com / malopolska.policja.gov.pl Odnaleziony obraz

Obraz za 100 000 zł odnaleziony na aukcji w Warszawie - zobaczcie, co przedstawia

2021-09-24 13:04

Jego cena to 100 000 złotych! Obraz udało się odnaleźć zanim został sprzedany. Policjanci namierzyli bowiem dzieło w jednym z Warszawskich domów aukcyjnych. W naszym artykule zobaczycie jego zdjęcia i poznacie więcej informacji na temat całej sprawy.

Obraz warty 100 tysięcy złotych odnaleziony w jednym z Warszawskich domów aukcyjnych. Pochodzące z XVI wieku malowidło wpisane zostało do rejestru zabytków i przebywało w kościele parafii rzymskokatolickiej w Żębocinie. To właśnie stamtąd obraz zniknął w okolicznościach, jakich policja nie zdradza z uwagi na wciąż prowadzone śledztwo. Być może poznamy je wkrótce, ale dziś z pewnością wiadomo jedno - cenne dzieło sztuki zostało odzyskane w ostatniej chwili. Obraz był już bowiem wystawiony. Gdyby znalazł nowego nabywcę, zdecydowanie trudniej byłoby go odnaleźć i przywrócić parafii. W dalszej części artykułu zobaczycie, co przedstawia obraz.

dr Paweł Grzesiowski: Nie ma potrzeby trzeciej dawki dla wszystkich. To byłaby rozrzutność [Super Raport]

"Matka Boska z Dzieciątkiem" - zabytek wróci na swoje miejsce

Na początku czerwca 2021 Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków odkrył, że w kościele parafii rzymskokatolickiej w Żębocinie (powiat proszowicki) nie ma obrazu "Matka Boska z Dzieciątkiem" figurującego w rejestrze zabytków. Malowidło to tempera na desce w stylu gotycko – renesansowym, nieznanego autora. Powstało zapewne między 1520 z 1530 rokiem. Wartość rynkowa takiego obrazu mogłaby osiągnąć obecnie 100 000 złotych, ale niewykluczone, że potencjalny nabywca zapłaciłby więcej.

O zniknięciu powiadomiono Komendę Powiatową Policji w Proszowicach. Po sprawdzeniu wielu punktów handlujących działami sztuki trafiono w końcu na jeden z warszawskich domów aukcyjnych, który wystawił dzieło. 20 września policjanci z komendy powiatowej w Proszowicach przy udziale funkcjonariuszy pionu kryminalnego z Komendy Stołecznej Policji dokonali zabezpieczenia obrazu i jego oględzin. Zabytek został przekazany przez proszowickich policjantów do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach, ale wkrótce trafi na swoje dawne miejsce. Poniżej zobaczycie jego zdjęcia.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Obraz za 100 000 zł odnaleziony na aukcji w Warszawie - zobaczcie, co przedstawia