Kiedy koniec pandemii? Kiedy wszystkie obostrzenia zostaną zniesione? Niedzielski podał datę

i

Autor: Unsplash - Priscilla Du Preez

Obostrzenia w Polsce zostaną całkowicie zniesione? Resort zdrowia komentuje

2022-02-08 13:20

Całkowite zniesienie obostrzeń w Polsce już niebawem? Czy w kraju przestaną obowiązywać restrykcje? Na ten temat wypowiedział się rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jakie decyzje podejmie ministerstwo?

Polska obecnie znajduje się w piątej fali pandemii koronawirusa. W kraju notuje się wciąż bardzo dużo zakażeń COVID, które w ostatnich dniach wahają się od 20 do 35 tysięcy dziennie. Odpowiedzialny jest za nie wariant Omikron, najbardziej zakaźny ze wszystkich, które wystąpiły do tej pory.

Jest jednak światełko w tunelu. W kilku krajach europejskich liczba zakażeń koronawirusem powoli zaczyna spadać. Przykładowo we Włoszech ogłoszono już wychodzenie z piątej fali. Przedstawiciele rządów decydują się też na łagodzenie lub znoszenie obostrzeń. Tak jest m.in. w Danii, a w kolejce już czeka Szwecja, Norwegia oraz Finlandia.

Naukowcy odtwarzają dawny lek przeciwepidemiczny

Czy w naszym kraju możemy spodziewać się podobnego scenariusza? Czy obostrzenia w Polsce zostaną całkowicie zniesione? W tym temacie wypowiedział się Wojciech Andrusiewicz.

Obserwujemy to, co dzieje się w innych państwach, to możliwe zniesienie kolejnych restrykcji - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia. - Na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć. Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić - dodał.

Co dalej z obostrzeniami w Polsce? Przypomnijmy, że obecnie obowiązuje m.in. limit 30 proc. zajętości obiektu (kina, restauracje, hotele) - nie są jednak do niego wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID. Dzieci od piątej klasy podstawowej w górę uczą się zdalnie (do 27 lutego).

Zmiany w obostrzeniach możemy poznać już 9 lutego. Wtedy też w ministerstwie zdrowia odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Po nim zapewne zwołana zostanie konferencja prasowa ministra zdrowia.

Sonda
Czy śledzisz statystyki zakażeń Covid-19?
Źródło: Obostrzenia w Polsce zostaną całkowicie zniesione? Resort zdrowia komentuje