Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

i

Autor: Kuba Bożanowski flickr.com Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - co zaplanowano w Warszawie?

2021-12-09 9:59

W poniedziałek, 13. grudnia obchodzić będziemy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Warszawa przygotowała okolicznościowe wystawy i wydarzenia. Sprawdźcie, jakie rocznicowe inicjatywy podjęła stolica.

W 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Został on ustanowiony na mocy uchwały Rady Państwa W niedzielę, 13. grudnia 1981 roku na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Stan wojenny został zawieszony po ponad roku, 31. grudnia 1982, a zniesiony 22. lipca 1983 roku. W tym czasie internowano ponad 10 tys. działaczy opozycynych związanych z Solidarnością, a życie straciło 40 osób. Stan wojenny do dziś jest uznawany za jedną z największych traum powojennej Polski. Odbywające się od lat obchody rocznic są za każdym razem okazją do wspomnienia najbardziej dramatycznych wydarzeń stanu wojennego i zastanowienia się, jakie były jego skutki dla całego kraju. W 2021 roku wiele ciekawych inicjatyw z okazji 40. rocznicy podjęto w Warszawie. Zaplanowano między innymi koncerty, wystawy i debaty. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Grejpfrut - kalorie, witaminy, właściwości

Inicjatywy DSH, wystawa Muzeum Karykatury i koncert Volnego Choru

Uroczystości zaczynają się przed 13. grudnia, a wydarzenia zaplanowano tak, by uczestniczyć w nich niemal przez cały miesiąc. Na warszawiaków i warszawianki czeka kilka ciekawych przedsięwzięć Domu Spotkań z Historią. Jednym z nich jest nowa odsłona aplikacji "Wasza Warszawa", dzięki której odkrywać można Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Drugim są wspomnienia świadków wydarzeń sprzed 40 lat, które poznać będzie można w serwisie relacjebiograficzne.pl (od 11.12.2021). Ich artystyczne przetworzeni obejrzeć zaś będzie można w spektaklu Story Lab "1981. Stan wojenny" (18.12.2021, godzina 18:00). Na warszawiaków czekają też spacery po warszawie stanu wojennego, a także wystawa "Kiedy tarczą był śmiech" (dostępna od 7.12.2021 do końca roku) przygotowana przez Muzeum Karykatury. Obchody w stolicy uświetni też występ białoruskiego Volnego Choru (12.12.2021, godzina 17:30). Szczegółowy program znajdziecie na stronie DSH.

Bohaterowie Naszych Wolności

W rocznicę Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką startuje z kampanią społeczno-edukacyjną. 13 grudnia w Kinototece o 18.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana M. Matuszyńskiego, zrealizowany w oparciu o reportaż Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. Częścią wydarzenia będzie debata przed projekcją, w której wezmą udział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Magdalena Rigamonti, dziennikarka, pomysłodawczyni powstania filmu oraz Cezary Łazarewicz. Do debaty i projekcji wprowadzi Jarosław Włodarczyk, dziennikarz, Press Club Polska. Temat rozmowy to  przedstawienie punktów widzenia trzech środowisk, odciskających piętno w walce z każdy reżimem – dziennikarzy, adwokatów i twórców.

Zaproszenie na projekcję i debatę kierowane jest do uczniów, młodzieży – szczególnie maturzystów, aplikantów zawodów prawniczych oraz do wszystkich zainteresowanych mechanizmami władzy i rolą prawdy w walce o demokrację i wolność. Uczestnicy będą mówić jak opowiadać o historii, jak edukować w zakresie praw człowieka, czy kultura przez to, że jest nośnikiem emocji lepiej dociera do świadomości obywateli? Dlaczego 40 lat po zabójstwie Przemyka wciąż trzeba bronić podstawowych praw takich jak prawo do sprawiedliwego procesu? Podczas wydarzenia kręcony będzie reportaż.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - co zaplanowano w Warszawie?