NOWY STADION Polonii Warszawa - klub prosi miasto o 100 mln. pomocy

i

Autor: YouTube Polonia Warszawa https://www.youtube.com/channel/UCsUx-xUU5YPlj6DF2TcD05w Nowy stadion Polonii Warszawa

NOWY STADION Polonii Warszawa - klub prosi miasto o 100 mln. pomocy

2021-04-15 10:16

Najstarszy stołeczny klub piłkarski chce wybudować nowy stadion piłkarski. Polonia Warszawa deklaruje wyłożenie na ten cel ogromnych pieniędzy. Prosi jednak miasto o pomoc w wysokości 100 milionów złotych. Z naszego artykułu dowiecie się między innymi, ile na nowy obiekt chcą wydać władze Polonii.

Nowy stadion Polonii Warszawa - to kwestia, do której klub powraca regularnie. Obiekt sportowy Polonii potrzebuje pilnej modernizacji. W materiale wideo, który znalazł się na kanale YouTube klubu, można zobaczyć ujęcia z niektórych wnętrz stadionu przy Konwiktorskiej 6 - kamera pokazuje popadające w ruinę pomieszczenia, stare wyposażenie i niszczejące budynki. Polonia przypomina, że niegdyś jej stadion był wizytówką miasta. Władze klubu chcą, by znów mogło tak być. Dlatego 1 kwietnia Polonia Warszawa przesłała do Miasta propozycję dotyczącą planowanej budowy nowego obiektu. Wniosek zakłada, że stadion miałby być budowany w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Polonia Warszawa zostałaby partnerem Stolicy w ramach PPP i przejęła zarządzanie obiektem. Klub chce pokryć większość kosztów budowy. Prosi jednak władze miasta o niemałą pomoc - 100 milionów złotych.

Plac zabaw grozy na Ursynowie

Nowy stadion Polonii za setki milionów

Formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego ma być przede wszystkim rozwiązaniem kwestii finansowania budowy nowego stadionu Polonii Warszawa. Klub deklaruje wyłożenie 300 milionów złotych. Miasto miałoby zapłacić brakujące 100 milionów. We wniosku do władz miasta czytamy:

Miasto planuje od lat wybudować nowy stadion. Problemem jest fakt, że Miasto nie posiada wystarczających środków na samodzielną realizację inwestycji (z naszych informacji wynika, iż Miasto posiada około 100 mln zł, a koszt budowy obiektu to około 400 mln zł). Odpowiedzią na to wyzwanie ma być formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Dalej klub stwierdza, że PPP to najlepsze rozwiązaniem zarówno dla Warszawy, jak i dla Polonii:

W naszej ocenie partnerstwo Miasta i Polonii Warszawa w ramach PPP jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla obu stron, ale jedynie wtedy, gdy Polonia Warszawa będzie partnerem w jego realizacji. Wybór innego partnera w ramach PPP niż Polonia Warszawa wygeneruje szereg problemów zarówno dla Miasta jak i Klubu. Jesteśmy zmotywowani, aby wejść w partnerstwo z Miastem i zbudować nowy stadionu ze środków Miasta i Polonii Warszawa. Klub jest gotowy zainwestować do 300 mln zł w budowę nowego obiektu, jeśli Miasto przekaże na ten cel 100 mln zł ze swojego budżetu. Ogromną korzyścią dla Miasta wynikającą ze współpracy z Polonią byłoby ograniczenie do niezbędnego minimum opłat za dzierżawę i utrzymanie techniczne, wypłacanych prywatnemu operatorowi, które wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Warunkiem koniecznym dla takiego scenariusza jest przekazanie Polonii Warszawa zarządzania całym kompleksem przy Konwiktorskiej oraz objęcie przez Klub funkcji operatora nowego obiektu w całości.

Polonia Warszawa w tym roku obchodzi 110 rocznicę powstania. To najstarszy stołeczny klub sportowy. Jego władze podkreślają, że Polonia zasługuje na nowy obiekt w samym sercu Warszawy, który będzie wychowywał przyszłe pokolenia sportowców. Pełną treść wniosku znajdziecie tutaj.

Gregoire Nitot - nowy właściciel Polonii Warszawa

Polonia od lat boryka się z problemami. Największy kryzys klub przechodził w latach 2019 - 2021. Przez problemy finansowe Polonia Warszawa zdecydowała się dać zawodnikom wolną rękę w szukaniu innych klubów. Polonia mogła nie przystąpić do do wiosennej rundy trzeciej ligi przez brak piłkarzy. W 2020 klub był już na krawędzi upadku. Wtedy przejął go Francuz, Gregoire Nitot, który od tamtego czasu próbuje wyciągnąć zespół z problemów. To właśnie jego podpis widnieje pod wnioskiem o wybudowanie nowego stadionu.

Źródło: NOWY STADION Polonii Warszawa - klub prosi miasto o 100 mln. pomocy