Nowy podatek od 1 lipca 2021 roku [ZASADY, DLA KOGO, KTO ZAPŁACI]

i

Autor: pixabay Nowy podatek od 1 lipca 2021 roku [ZASADY, DLA KOGO, KTO ZAPŁACI]

Nowy podatek od 1 lipca w Polsce. Zapłaci go KAŻDY, kto kupuje TE towary

2021-06-07 9:17

Nowy podatek od 1 lipca w Polsce. Zapłaci go każdy, kto kupuje towary pochodzące z Azji. Chodzi o drobne towary przysyłane ze Wschodu do UE, które do tej pory nie zawierały podatku VAT. Od 1 lipca 2021 roku w życie wejdzie nowy podatek VAT na tego typu przesyłki, tzw. pakiet VAT e-commerce. Co to dokładnie oznacza?

Spis treści

  1. Nowy podatek od 1 lipca - zasady [08.06.2021]
  2. Nowy podatek VAT od 1 lipca w Polsce
  3. Nowy podatek VAT od 1 lipca - jakie towary?
  4. Kto zapłaci nowy podatek VAT od 1 lipca? 
  5. Nowy podatek VAT na towary z Azji w Polsce - od kiedy?

Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów Paweł Selera przyznał w rozmowie z PAP, że pakiet VAT e-commerce wprowadza istotne zmiany dla przedsiębiorców, których skutkiem będą też zmiany dla konsumentów. Chodzi o nowy podatek od 1 lipca - pakiet VAT e-commerce. Zdaniem eksperta to jedna z najważniejszych implementacji unijnych przepisów o VAT po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Zobacz też: Nowy podatek od piwa, kawy i herbaty. Ich ceny MOCNO wzrosną. O ile? Możesz się zdziwić

- Z jednej strony nastąpi uszczelnienie systemu, zwłaszcza w przypadku drobnych przesyłek z Dalekiego Wschodu (do wartości 150 euro), z drugiej - wprowadzane są ułatwienia w rozliczeniu VAT. Importowane z Azji drobne towary, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca br. będą opodatkowane - powiedział dyrektor w MF.

 W przypadku firm najważniejsze nowości dotyczą dostaw towarów dla konsumentów (czyli tzw. B2C), zarówno wewnątrz UE, jak i związanych z wysyłką towarów z państw spoza UE. Generalnie chodzi o to by, opodatkowanie VAT następowało w kraju konsumpcji i nie można go było uniknąć.

ESKA XD #024 - pieniądze polskich piłkarzy, hity na Euro, przystojniacy z tureckich seriali

Nowy podatek od 1 lipca - zasady [08.06.2021]

Obecnie, w przypadku sprzedaży towarów w ramach UE, za miejsce dostawy zwykle przyjmuje się kraj wysyłki. Jeżeli będzie to na przykład Polska, miejscem dostawy i opodatkowania jest Polska. Natomiast, jeśli dostawca przekroczy określone dla danego kraju odbioru progi obrotów, sytuacji się zmienia - w kraju konsumpcji trzeba zarejestrować się dla celów VAT, co wiąże się z określonymi kosztami.

Progi te są różne w zależności od państwa, co do zasady wahają się one pomiędzy 35 tys. euro a 100 tys. euro. Co istotne, dla każdego państwa liczone są odrębnie.

Nowy podatek VAT od 1 lipca w Polsce

Nowy podatek od 1 lipca to konstrukcja wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO). Próg będzie jednolity w całej UE na poziomie 10 tys. euro. Po jego przekroczeniu miejscem dostawy i opodatkowania takich transakcji stanie się kraj konsumenta. Nie trzeba będzie jednak rejestrować się w tym kraju, ponieważ wprowadzone ma zostać nowe ułatwienie - procedura one stop shop. Dzięki niej polska firma będzie mogła rozliczyć VAT od towarów wysyłanych do innego kraju UE w Polsce. Podatek zostanie przekazany polskiej administracji, a ona przetransferuje odpowiednie kwoty właściwym państwom członkowskim.

Drugi element pakietu dotyczy dostaw towarów z krajów spoza UE na rzecz konsumentów z UE. Nowy podatek VAT od 1 lipca ma spowodować uszczelnienie poboru podatku VAT od przesyłek o małej wartości, które trafiają do Unii z Dalekiego Wschodu. Ponieważ większość z państw członkowskich zwalnia z VAT import przesyłek do 22 euro, tracą kraje, które tego nie robią, w tym Polska. Produkty przysyłane do UE bez VAT są bowiem tańsze o około 20 proc. "To zaburza konkurencję" - ocenił Selera.

Dyrektor wskazał, że notoryczny jest proceder zaniżania wartości paczek, aby uniknąć VAT, sztucznego dzielenia przesyłek na części, których wartość jako całości przekracza kwotę 22 euro, bądź nieprawdziwego opisywania towarów, aby kwota ta nie została przekroczona.

Nowy podatek VAT od 1 lipca - jakie towary?

Nowy podatek od 1 lipca dotyczyć ma przesyłek towarów niewielkiej wartości - do 150 euro. Pakiet VAT e-commerce likwiduje w całej UE limit 22 euro, który uprawniał dotychczas w większości państw UE do zwolnienia z VAT.

Po pierwsze, sprzedawca będzie mógł skorzystać z tzw. importowego one stop shop (IOSS). Mimo że miejscem dostawy towarów mogą być różne kraje UE, to wszystkich rozliczeń będzie można dokonać w jednym z nich. W takim przypadku podmiot spoza UE, np. chiński, będzie musiał ustanowić w jednym z krajów UE pośrednika, który w jego imieniu i na rzecz będzie mógł dokonywać wszystkich rozliczeń w IOSS.

Drugie rozwiązane to tzw. uregulowanie szczególne, zgodnie z którym podmiot, będący operatorem pocztowym np. Poczta Polska, dokonujący zgłoszenia przesyłki do odprawy będzie mógł dokonywać zgłoszenia miesięcznego, elektronicznego oraz odprowadzać VAT pobrany od odbiorcy przesyłki. Dotyczy to przesyłek, które nie będą rozliczane w IOSS.

Kto zapłaci nowy podatek VAT od 1 lipca? 

- Największa część sprzedaży z Dalekiego Wschodu realizowana jest poprzez platformy sprzedażowe, interfejsy elektroniczne oferujące dystrybucję towarów w UE. To tam konsumenci unijni najczęściej zamawiają towary np. z Chin. Pakiet VAT e-commerce kładzie nacisk właśnie na ten kanał - powiedział Selera.

Tu przewidziano specyficzne rozwiązanie. W przypadku sprzedaży za pośrednictwem takich platform towarów o wartości do 150 euro wysyłanych z kraju trzeciego do konsumenta w UE, to one (platformy) będą musiały naliczyć i odprowadzić VAT, jeżeli będą korzystać z IOSS. Transakcja między podmiotem chińskim a pośrednikiem nie będzie opodatkowana w UE, natomiast VAT-owi będzie podlegać dostawa między platformą i konsumentem.

Z obliczeń MF wynika, że nowy podatek VAT od 1 lipca zapewni dodatkowe wpływy dla sektora finansów publicznych szacowane na poziomie 482 mln zł w tym roku, a w kolejnych latach na poziomie ok. 1,2 mld zł. Resort zakłada, że przez 10 lat budżet uzyska dodatkowe ponad 10 mld zł.

Nowy podatek VAT na towary z Azji w Polsce - od kiedy?

Nowelizację ustawy w maju przyjął Sejm, najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano w dniach 16-18 czerwca. Zmiana ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021 roku.

Sonda
Czy to dobrze, że bogatsi zapłacą wyższe podatki?
Źródło: Nowy podatek od 1 lipca w Polsce. Zapłaci go KAŻDY, kto kupuje TE towary