koronawirus

i

Autor: fot.pixabay.com Obostrzenia od 15 grudnia 2021?! JAKIE? Niedzielski: Możliwe są bardziej dolegliwe restrykcje

Nowe obostrzenia? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń! “Będziemy zamykać wszystko”

2021-03-17 21:26

Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia. Obowiązywać one będą od 20 marca do 9 kwietnia. Niewykluczone jednak, że pojawią się dodatkowe ograniczenia. Minister zdrowia nie pozostawił złudzeń i zapowiedział, że rząd “będzie zamykać wszystko”. Co musi się stać, by rząd podjął tak drastyczne kroki? Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej!

Minister zdrowia w środę poinformował o nowych obostrzeniach. Będą one obowiązywały od 20 marca do 9 kwietnia. W całym kraju zostały wprowadzone znane już ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. 

Raport z Anteny 17.03

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach: Będziemy zamykać wszystko! 

Okazuje się jednak, że to nie koniec obostrzeń. Niewykluczone, że w najbliższych dniach lub tygodniach wprowadzane będą kolejne obostrzenia. 

ostrzega minister zdrowia. 

Jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą typowym lockdownem, typową sytuacją, gdzie będziemy już zupełnie zamykać wszystko

powiedział Niedzielski. Dziennikarze momentalnie poprosili ministra o rozwinięcie tej wypowiedzi. Jeszcze więcej obostrzeń dla wielu osób jest ogromnym zaskoczeniem. Adam Niedzielski nie potrafił jednak doprecyzować o jakie dodatkowe obostrzenia chodzi.

No mamy jeszcze tutaj kilka obostrzeń. Ja wolałbym żebyśmy myśleli w takich kategoriach, co my możemy zrobić, żeby zapanować na tą pandemią, czyli nie mnożenie regulacji, a raczej nasze dobre przestrzeganie nie tylko tych regulacji, ale też tego podstawowego reżimu sanitarnego. Naprawdę myślmy jak zabezpieczyć siebie i naszą rodzinę, bo idą trudne czasy (...) Za tydzień, a może i szybciej możemy przekroczyć 30 tysięcy zakażeń dziennie. To są liczby, które stanowią zagrożenie dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej

Nowe obostrzenia: Co jeszcze może się zmienić? 

Niewykluczone, że rząd zdecyduje się na zakaz przemieszczania się. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że w Polsce musiałby zostać wprowadzony jeden ze stanów wyjątkowych, by taki zakaz mógł być egzekwowany przez służby. Zakaz przemieszczania, który funkcjonował wiosną jest bowiem niezgodny z prawem - stwierdził Sąd Najwyższy. 

Zamknięte mogą zostać również wszelkie punkty usługowe w galeriach handlowych, zmniejszone limity osób w kościołach kościoły czy wprowadzenie ograniczeń w sklepach spożywczych. To jednak - jak pamiętacie sprzed roku - wiązałoby się z ogromnymi kolejkami przed dyskontami i pustymi półkami z najpotrzebniejszymi produktami. 

Póki co jednak nie wiadomo jakie będą nowe obostrzenia. Będziemy Was o nich informować na bieżąco. 

QUIZ. To owoc czy warzywo? Dziecinnie proste pytania! Ile punktów zdobędziesz?

Pytanie 1 z 14
Kabaczek to:
Źródło: Nowe obostrzenia? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń! “Będziemy zamykać wszystko”