NOWE, nietypowe znaki na drogach. Takich mogliście jeszcze nie widzieć! Co znaczą? [ZDJĘCIA]

2022-05-05 13:54

Zupełnie nowe, dość nietypowe znaki drogowe pojawiły się na polskich drogach. Takich kierowcy mogli jeszcze nie widzieć. Co znaczą? Na co powinni uważać kierowcy? Czytajcie w naszym materiale.

Nowe, żółte znaki pojawiły się ostatnio na polskich drogach. O co chodzi? Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, od 1 do 27 maja w Polsce odbywają się ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. I to właśnie z tym związane są nietypowe znaki drogowe. Na co muszą uważać kierowcy?

W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Najczęściej w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały one utrudnienia w ruchu - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Jak zachować się podczas przejazdu kolumny wojskowej?

Jak podaje GDDKiA, "spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju."

Dodatkowo pamiętajmy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Ta charakteryzują się dużą masą i w przypadku konieczności nagłego hamowania, jego droga będzie dużo dłuższa. Dodatkowo pojazdy wosjkowe są przeznaczone do zadań bojowych, więc mogą nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Autostradą A1 gnał na złamanie karku. Zapłacił za to wysoką cenę
Źródło: NOWE, nietypowe znaki na drogach. Takich mogliście jeszcze nie widzieć! Co znaczą? [ZDJĘCIA]