Hotele i restauracje TYLKO dla zaszczepionych. A to nie wszystko! Jest projekt ustawy dotyczącej OBOSTRZEŃ

i

Autor: Pixaby Hotele i restauracje TYLKO dla zaszczepionych. A to nie wszystko! Jest projekt ustawy dotyczącej OBOSTRZEŃ

Hotele i restauracje TYLKO dla zaszczepionych. A to nie wszystko! Jest projekt ustawy dotyczącej OBOSTRZEŃ

2021-08-31 12:54

Projekt NOWEJ ustawy covidowej, która ma obowiązywać podczas czwartej fali koronawirusa, jest już gotowy. Znajdziemy w nim sporo istotnych informacji. W tym m.in. zapis na temat funkcjonowania hoteli i restauracji. Te mają być dostępne dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny wynik testu. Co jeszcze znalazło się w ustawie?

Nowa ustawa covidowa. Jakie obostrzenia w czwartej fali koronawirusa?

W Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Jak podkreślili w minionym tygodniu przedstawiciele rządu, czwarta fala pandemii w naszym kraju już się rozpoczęła. Gwałtowny skok zakażeń prognozowany jest na drugą połowę września lub początek października. Wtedy też w Polsce mają powrócić obostrzenia związane z czwartą falą koronawirusa. Od dłuższego czasu spekuluje się, jak będą one wyglądać. Czy w takim samym stopniu dotkną osoby zaszczepione i te, które nie zdecydowały się na przyjęcie preparatu? Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt nowej ustawy covidowej, która ma wejść w życie w trzecim kwartale 2021. Co się w niej znalazło?

Raport z anteny 30.08, godz.10

Hotele i restauracje tylko dla zaszczepionych. Jest projekt nowej ustawy covidowej

Rząd szykuje nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Mówiąc prościej - na jesień możemy spodziewać się nowych obostrzeń, które zostaną wprowadzone ze względu na czwartą falę pandemii. Projekt ministerstwa zdrowia zakłada, że restauracje, kawiarnie czy hotele, które zdecydują się prowadzić działalność tylko dla zaszczepionych, posiadających negatywny wynik testu na COVID czy ozdrowieńców - unikną lockdownu.

W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych – czytamy w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nowa ustawa covidowa. Pracodawca wyśle niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop

To jednak jeszcze nie wszystko. Pracodawca będzie mógł wysłać niezaszczepionego pracownika (jeśli nie jest ozdrowieńcem) na bezpłatny urlop lub skierować go na inne stanowisko pracy - z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.

W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – czytamy na stronie wykazu prac rządu.

Dodatkowo pracodawca sprawdzi paszport covidowy swojego potencjalnego pracownika. Będzie to mógł zrobić jeszcze w procesie rekrutacji.

Sonda
Jesteś za zakazami dla niezaszczepionych?
Źródło: Hotele i restauracje TYLKO dla zaszczepionych. A to nie wszystko! Jest projekt ustawy dotyczącej OBOSTRZEŃ