Stacja paliw

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Stacja paliw, ilustracyjne

rynek paliw

Nowa sieć stacji paliw w Polsce? Niezależni operatorzy otrzymali propozycję od światowego giganta

2024-06-19 8:06

W Polsce działa blisko 8 tysięcy stacji paliw, z czego ok. 30 proc. należy do tzw. operatorów niezależnych. To właśnie do nich wiosną tego roku ofertę skierowało Aramco Fuels Poland, które w ramach programu "Energia paliw" chce być jedynym dostawcą paliw na te stacje, które działałby pod wspólnym szyldem, tworząc nową sieć. Eksperci podchodzą sceptycznie do tego pomysłu, a dane wskazuję na duże nasycenie rynku stacji paliw.

Spis treści

  1. Nowe stacje paliw w Polsce?
  2. "Walka o niezależne stacje paliw"
  3. Ile jest stacji paliw w Polsce? Aktualne dane

Nowe stacje paliw w Polsce?

Aramco Fuels Poland, należące do saudyjskiego koncernu Aramco, skierowało do niezależnych stacji paliw w Polsce ofertę programu partnerskiego "Energia paliw". W regulaminie programu, datowanym na 1 marca br., Aramco Fuels Poland wskazało, że jego celem jest "stworzenie sieci dystrybucyjnej zapewniającej potencjalnym nabywcom paliw łatwiejszy dostęp do paliw". Firma zachęca stacje do udziału w programie "kompleksową ofertą paliw silnikowych". Zastrzega jednak, że warunkiem uczestnictwa w nim jest zakup paliw wyłącznie od Aramco Fuels Poland. "Na stacji paliw nie mogą być wykorzystywane ani promowane paliwa innych marek" - podkreślono. W ramach programu zaoferowano przyszłym klientom zewnętrzne elementy wizualizacji stacji z logo Aramco oraz z logo programu.

Aramco ma 100 proc. udziałów w Aramco Fuels Poland oraz 50 proc. udziałów w Air BP Aramco Poland. Koncern Aramco wszedł na polski rynek m.in. dzięki przejęciu 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej.

"Walka o niezależne stacje paliw"

Zdaniem analityka rynku paliw portalu e-petrol.pl Jakuba Boguckiego, realizacja tego programu może być trudna dla Aramco. "Toczy się walka o niezależne stacje paliw. Wszystkie duże sieci chcą mieć jak najwięcej swoich franczyzobiorców" - zwrócił uwagę Bogucki.

Jego zdaniem Aramco Fuels Poland będzie musiało stacjom paliw złożyć atrakcyjną ofertę, by osiągnąć sukces. "Rabaty, korzystne opłaty licencyjne - jeśli Aramco potraktowałoby to z rozmachem i zaoferowało jakieś szczególnie korzystne warunki - to myślę, że jego działania w jakimś zakresie mogą się powieść" - ocenił analityk. Zaznaczył jednak, że na efekty programu saudyjskiej firmy trzeba będzie poczekać.

"Nie przeceniałbym jednak, że będzie on miał jakiś rewolucyjny wpływ na rynek paliw i ceny paliw. Poruszamy się bowiem wszyscy w tym samym schemacie produkcyjno-zaopatrzeniowym i cenowym. Mniej więcej 10 lat temu jeden z dużych, zagranicznych graczy paliwowych wchodził do Polski z nadzieją podbicia rynku detalicznego. Liczyli na to, że uda mu się przejąć dużą pulę stacji. Skończyło się na około 30 stacjach" - wskazał Bogucki. "Wszystko rozbija się więc o warunki, jakie Aramco Fuels Poland zaproponuje stacjom paliw" - podkreślił analityk.

Ile jest stacji paliw w Polsce? Aktualne dane

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) informowała w kwietniu, że na koniec 2023 r. co najmniej dwa gatunki paliwa oferowało 7,9 tys. ogólnodostępnych stacji paliw w Polsce. "W ciągu 2023 roku ich liczba wzrosła o około 0,2 proc., co potwierdza nasycenie rynku stacji paliw w kraju" - ocenili w raporcie eksperci.

Największy udział w rynku stacji paliw w Polsce mają operatorzy niezależni - 29 proc., w rękach koncernów zagranicznych jest 25,6 proc. rynku, do Orlenu należy 24,4 proc., 18,5 proc. mają sieci operatorów niezależnych, a 2,5 proc. hipermarkety.

CPN przy ul. Markowskiej w Warszawie. Ostatnia taka stacja w Polsce, zdjęcia:

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Koniec popularnego McDonald'sa w Warszawie. Zamyka się też stacja paliw
Listen on Spreaker. Źródło: Nowa sieć stacji paliw w Polsce? Niezależni operatorzy otrzymali propozycję od światowego giganta