Nowa przeprawa przez Wisłę! To kolej gondolowa

i

Autor: Urząd Dzielnicy Praga-Północ Autor: Urząd Dzielnicy Praga-Północ

Nowa przeprawa przez Wisłę! To kolej gondolowa

2021-12-16 20:48

Mają ją w Moskwie czy Wrocławiu, a może powstać także w stolicy. Władze Pragi-Północ zaprojektowały kolej gondolową. ​Według koncepcji, kolejka zatrzymałaby się na czterech stacjach: Centrum Nauki Kopernik, ZOO, Multimedialny Park Fontann i Most Gdański. Inwestycja mogłaby powstać w ciągu pięciu lat.

Pomysł na kolej gondolową w stolicy zakłada powstanie trzech linii. Czy wszystkie zostałyby zbudowane zależałoby od możliwości finansowych. Kolejką podróżowałoby się od dwóch do kilkunastu minut. Wagoniki pomieszczą dziewięć osób, a przez godzinę mogłoby z nich skorzystać aż dwa i pół tysiąca podróżnych. Gondolki poruszają się z prędkością ponad 20 km/h.  Są też ciche i zużywają niewiele energii.

- Kolejka generowałaby ruch turystyczny na terenie Pragi-Północ. Ma uatrakcyjnić Park Praski, ale przede wszystkim ZOO. Byłaby niewątpliwie atrakcją turystyczną. Jednakże skorzystaliby z niej też mieszkańcy, którzy zyskaliby środek przeprawy przez Wisłę. Pamiętajmy, że w najbliższych latach powstanie też kładka pieszo-rowerowa. Połączy ona oba brzegi rzeki. Jeśli do tego dodalibyśmy kolej gondolową, to Praga byłaby drugim płucem Śródmieścia - mówi Dariusz Kacprzak, zastępca burmistrza Pragi-Północ.

Ponadto dzielnica zapowiada, że warszawska kolejka skorzystałaby z systemu taksówkowego, co oznacza że podróżni mogliby zamówić kolejkę na daną stację i o podanej godzinie. To nowatorskie rozwiązanie, którego nie ma jeszcze w żadnym mieście na świecie.

Jak będzie wyglądał Park Praski?

Kolej gondolowa to część większego planu, który zakłada modernizację Parku Praskiego. Na jego terenie ma powstać Dom Kultury. Koncepcja zakłada także budowę placu zabaw i restauracji. Już teraz na terenie Parku znajduje się muszla koncertowa, którą władze dzielnicy chciałyby zrewitalizować.

Nowa przeprawa przez Wisłę! To kolej gondolowa

i

Autor: Urząd Dzielnicy Praga-Północ Autor: Urząd Dzielnicy Praga-Północ

Koszt inwestycji

Praga-Północ zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej miasta. Z tego powodu proponuje, aby kolej gondolowa została sfinansowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jej koszt to 70 milionów złotych, czyli połowa planowanej wartości całej rewitalizacji Parku Praskiego. Teraz przed władzami dzielnicy rozmowy z miastem i inwestorami, podczas których będą chcieli przekonać ich do swojego projektu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W formie 24 - Ile kalorii mają potrawy wigilijne

Quiz o Polsce. Prawda czy fałsz?

Pytanie 1 z 10
Rzeka Wisła mierzy ponad tysiąc kilometrów.
Źródło: Nowa przeprawa przez Wisłę! To kolej gondolowa