Port Czerniakowski w Warszawie

i

Autor: Adrian Grycuk/Wikipedia

Nowa atrakcja nad Wisłą! Miasto ogłosiło konkurs na projekt

2021-12-28 19:58

Ratusz rozpisał konkurs na projekt nowego bosmanatu w Porcie Czerniakowskim. ​W budynku będzie oczywiście można załatwić sprawy portowe, ale obiekt będzie wielofunkcyjny. Ma zastąpić niezbyt funkcjonalny obecnie budynek stojący między Wisłostradą a Wisłą na wysokości Solca.

Jaka forma konkursu?

To część rewitalizacji Portu Czerniakowskiego, która zaczęła się w 2015 roku. Miasto szuka pomysłu na obiekt, który będzie bardziej reprezentatywny niż obecny. Obecny bosmanat nie jest funkcjonalny, ani estetyczny i nie wpisuje się w rozwijający się brzeg Wisły czy bulwary wiślane. Projekty można zgłaszać do 10 stycznia. Na zwycięski projekt czeka nagroda pieniężna w wysokości 30 tysięcy złotych, a na jego twórcę możliwość pracy podczas ostatecznego projektowania nowego bosmanatu.

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy projekt bosmanatu już 25 kwietnia.

Nie tylko bosmanat

W budynku będzie można wnieść opłaty portowe, ale bosmanat to będzie tylko część z jego funkcji. W obiekcie znajdzie się sala konferencyjna, część gastronomiczna, siłownia oraz sauna, wypożyczalnia kajaków czy toalety, których tak brakuje nad Wisłą.

Przede wszystkim jednak swoje miejsce znajdą tu organizacje, które prowadzą zajęcia o rzece i na rzece. Jest to między innymi klub Powiśle, w którym można trenować Kajakpolo. - Najistotniejsze, aby to była otwarta i funkcjonalna przestrzeń. Znajdzie się tam centrum informacji miejskiej o Wiśle. Niektóre organizacje się już do nas zgłosiły, między innymi żeglarskie. Mamy nadzieję, że w budynku będą odbywały się zajęcia z radiolokacji, będzie możliwość zdobycia patentu motorowodnego, który pozwolić wypłynąć uczestnikom na Wisłę na pokładzie ich własnych jednostek - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Szampan i jego musujący kuzyni – co warto o nich wiedzieć?

QUIZ. Paulo Sousa: Ile zapamiętasz z jego kadencji?

Pytanie 1 z 11
Kogo zastąpił na stanowisku selekcjonera Paulo Sousa?
Źródło: Nowa atrakcja nad Wisłą! Miasto ogłosiło konkurs na projekt