Warszawa

i

Autor: Sebastian Deptula flickr.com

Noc Muzeów 2021 w Warszawie - ATRAKCJE: co oglądać? Co będzie otwarte? Trasy zwiedzania

2021-04-29 15:46

To jedno z najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych w sezonie! Przed nami warszawska Noc Muzeów 2021. Tegoroczna edycja, odbywająca się w zmienionej formie, będzie świetną okazją do zwiedzenia instytucji kultury i zajrzenia do miejsc na co dzień dla nas niedostępnych. Z naszego artykułu dowiecie się, jakie atrakcje przygotowano.

Noc Muzeów 2021 w Warszawie - atrakcje tegorocznej edycji to coś, co chcą poznać wszyscy zainteresowani wydarzeniem. Co oglądać podczas Nocy Muzeów w Warszawie? Co będzie otwarte? Jakie trasy przygotowali organizatorzy? Te i inne informacje zawarte są w programie wydarzenia. Tegoroczna warszawska Noc Muzeów zaplanowana jest na 15 maja. Wszystkie atrakcje dostępne będą w godzinach 19:00 - 01:00 (niektóre miejsca otwarte wcześniej). Noc Muzeów 2021 w Warszawie opierać się będzie na trzech filarach – oprócz tradycyjnej formy zwiedzania instytucji, po raz pierwszy dostępne będzie zwiedzanie online oraz wersja zwiedzania "na zewnątrz" w formie spaceru. W ramach zwiedzania online, placówki udostępniają w informatorze oraz na stronie wydarzenia linki do stron i portali, na których 15 maja dostępne będą przygotowane wydarzenia. W informatorze dostępne będą kafelki z hiper-łączem przenoszące na podaną stronę/portal. W ramach spaceru z kulturą 80 placówek planuje działania na zewnątrz, czyli poza murami instytucji, aby Warszawiacy i Warszawianki podczas spaceru po mieście w sposób bezpieczny mogli doświadczyć czegoś nowego, ciekawego, związanego ze sztuką i kulturą. Wydarzenia "na zewnątrz" rozsiane są po całej Warszawie, nie tylko w centrum, dlatego warto jest sprawdzić opcję spaceru w swojej okolicy.

Pamiętajmy, że forma organizacji może się jeszcze zmienić. Będzie to zależało od obowiązujących 15 maja restrykcji i obostrzeń sanitarnych ustalanych przez rząd.

Gen. Grzegorz Gielerak: Kina i teatry powinny być otwarte wcześniej [Super Raport]

Noc Muzeów 2021 Warszawa - INFORMATOR

Informator dostępny będzie w formie interaktywnego pliku do pobrania na komputer lub telefon. Zawierać będzie linki do wydarzeń online Nocy Muzeów 2021. Dodatkowo atrakcje sprawdzać będzie można na stronie internetowej Nocy Muzeów oraz poprzez aplikację Going, gdzie znajdziemy też selekcję ciekawych wydarzeń dla dzieci. Ułatwieniem będzie możliwość wyszukiwania atrakcji z podziałem na kategorie: online, spacer z kulturą lub tradycyjne zwiedzanie.

2021 Noc Muzeów Warszawa - Spacer z kulturą

Warszawa, w ramach zaangażowania w organizację Nocy Muzeów 2021, przygotowuje mapki 2 tras spacerowych uwzględniających wydarzenia "na zewnątrz", dla osób, które w majowy wieczór będą miały ochotę na spacer z kulturą. Na mapkach będą zaznaczone najciekawsze miejsca. Wszystkich dostępnych punktów zwiedzania "na zewnątrz" będzie 80. Poniżej zaproponowane trasy:

Trasa 1

 • Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25 – rekonstrukcje historyczne, wystawa zabytkowych pojazdów
 • Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4 – nocne zwiedzanie
 • Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 – Obiekty oświetlone od zewnątrz będzie można zwiedzać podczas spaceru architektonicznego.
 • CSW, ul. Jazdów 2 - kreatywny spacer wokół Zamku Ujazdowskiego ścieżką nieoczywistych obiektów sztuki współczesnej
 • Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11 – dziedziniec, animacje, pokazy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, wystawa plenerowa
 • Partnerstwo Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5 – kino, spotkania, koncert

Trasa 2

 • Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11 – kino plenerowe na Foksal
 • Muzeum Chopina, ul. Okólnik 1 – minirecitale na tarasie, mapping na elewacji
 • Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 kampus główny – atrakcje przygotowane przez Muzeum UW, Teatr Hybrydy, Zespół Pieśni i Tańca "Warszawianka" oraz Chór Akademicki. Na telebimie przy gmachu Dawnej Biblioteki będzie można obejrzeć występy przygotowane specjalnie na Noc Muzeów.
 • BUW, ul. Dobra 55/66 – zwiedzanie ogrodu, trasy wg pobranych przewodników
 • Archiwum Państwowe w Warszawie – u. Nowomiejska - wystawa plenerowa na murach obronnych Starego Miasta przy Barbakanie
 • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16 – wystawa w witrynie kamienicy przy Freta 16

Noc Muzeów w Warszawie 2021 - parada i wystawa

W Noc Muzeów 2021 odbędzie się parada zabytkowych tramwajów i autobusów, połączona z wystawą. Przejażdżka pojazdami podczas parady dostępna będzie dla szczęśliwców, którzy wygrają jeden ze 160 specjalnych biletów. Konkurs będzie przeprowadzony zostanie przez Super Express. Dodatkowo, po paradzie, zabytkowe pojazdy będą dostępne w formie stacjonarnej wystawy – autobusy na Pl.Defilad, natomiast tramwaje na Pl. Narutowicza. Jeśli pozwolą na to obowiązujące restrykcje, pojazdy będą dostępne dla zwiedzających. Poniżej harmonogram parady i wystawy pojazdów:

 • O godz. 18:00 tramwaje przyjeżdżają na pl. Narutowicza i następuje zabieranie uczestników parady. Ok. godz. 18:15-18:20 następuje start parady, która przejeździe trasą: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.
 • O godz. 18:00 autobusy przyjeżdżają na pl. Defilad i następuje zabieranie uczestników parady. Ok. godz. 18:15-18:20 następuje start parady, która przejedzie trasą: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Szwedzka – al. Solidarności – Marszałkowska – PL. DEFILAD.
 • Po zakończeniu parad ok. 19:30-19:45 pojazdy będą udostępnione do zwiedzania do godz. 23:00.

Taras widokowy PKiN

Jak co roku miasto organizuje również wjazd na 30 piętro PKiN, w godzinach 18.00-1.00. (limit 40 osób na godzinę) By zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, atrakcja będzie biletowana. Do rozdania jest 140 podówjnych wejściówek na konkretną godzinę. Zdobyć będzie można poprzez strony m.st. Warszawy w mediach społecznościowych. Bilety wysyłane będą drogą elektroniczną.

Noc Muzeów w Warszawie 2021 - wydarzenia online

Większość instytucji oferuje wydarzenia online (również jako dodatek do innych działań). W ramach Nocy Muzeów w Warszawie jest przygotowywanych łącznie 97 wydarzeń online.

Najciekawsze wydarzenia online zaprezentowane poniżej:

 • Akademia Sztuk Pięknych - wykłady, spotkania i pokazy filmowe niepublikowanych dotąd zbiorów Akademii oraz prezentacja aktualnych projektów studentów i absolwentów
 • Centrum Nauki Kopernik - spacer po Centrum w nocnej odsłonie. Oprócz eksponatów widzowie będą mogli zobaczyć wyjątkowe eksperymenty związane ze światłem, bioluminescencją, chemiluminescencją i innymi naukowymi tajemnicami, które dużo łatwiej odkryć w ciemności.
 • Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka – w programie: filmy z udziałem ekspertów Centrum Pieniądza NBP, którzy zaprezentują najciekawsze eksponaty ze zbiorów Centrum, spotkania online z ekspertami oraz niezwykłe filmowe historie, np. o powstawaniu banknotu, którego projektantem był wybitny malarz Józef Mehoffer.
 • CyrkOn – interaktywny, pełnometrażowy spektakl cyrkowy online i zwiedzanie warszawskich i okolicznych muzeów; współpraca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Nauki Kopernik, Narodowy Instytut F. Chopina, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Flipperów
 • Lotte Wedel sp. z o.o. – wirtualny spacer, m.in. wizyta w gabinecie legendarnego Jana Wedla oraz ciekawe zagadki; można będzie dowiedzieć się, jak powstaje czekolada od ziarna kakaowca do gotowej tabliczki, poznać Pracownię Rarytasów, linię produkcyjną, a także podziwiać galerię rzeźb z czekolady.
 • Fundacja Ziemiaństwa Rzeczypospolitej Polskiej – koncert online wraz z krótką opowieścią przedstawi kobiecą stronę twórczości muzycznej od XVIII do XX wieku.
 • GUS – wirtualny spacer po gmachu i Centralnej Bibliotece Statystycznej +niespodzianka
 • Gmina Wyznaniowa Żydowska – wirtualny spacer po Synagodze im. Małżonków Nożyków
 • Muzeum Azji i Pacyfiku – Ajnuska Noc Muzeów online: wystawa oraz wykłady, prezentacje i koncert związany z kulturą Azji
 • Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk – Jak zrekonstruować dinozaura (na podstawie szczątków): prezentacja
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - unikatowa wycieczka po powstającym Muzeum, spacer online po skonstruowanych już trzech kondygnacjach budynku
 • Muzeum Warszawy - Muzeum Warszawy online, czyli najciekawsze rzeczy warszawskie: historie i anegdoty związane z przedmiotami najbardziej charakterystycznymi i nietypowymi, najcenniejszymi materialnie lub sentymentalnie oraz tymi ze szczególną historią ze zbiorów Muzeum
 • Muzeum WUM - wykład online „W świecie kościotrupów, smoków i zjaw, czyli o symbolice przedstawień chorób zakaźnych w sztukach wizualnych”
 • PAN Muzeum Ziemi w Warszawie – wykłady online: „Wiedza o meteorytach na przestrzeni wieków” oraz „Najdziwniejsze wymarłe zwierzęta”
 • Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie – w programie m.in. zwiedzanie z przewodnikiem kościoła i sal muzealnych, prezentacja organów z 1800 r., koncert chóralny muzyki protestanckiej
 • Politechnika w Warszawie – szeroki program, m.in. wirtualny spacer z przewodnikiem po obiekcie, pokazy kół naukowych dla najmłodszych oraz spektakl Teatru PW
 • Stacja Filtrów MPWiK – ciekawa wycieczka po Stacji Filtrów z opowieścią o sztuce i architekturze obiektu
 • Teatr Roma – Teatr po raz pierwszy w historii otwiera swoje wirtualne drzwi i zaprasza wszystkich miłośników teatru, musicalu i zabytków do zwiedzania wyjątkowego, historycznego wnętrza budynku.
 • Teatr Syrena – transmisja spotkania online, którego tematem przewodnim będzie historia musicalu; przy okazji pracownicy Teatru opowiedzą o premierowym musicalu Syreny „Bitwa o tron”
 • Villa la Fleur – wirtualne oprowadzanie po zakamarkach kolekcji Villi la Fleur z prezentacją unikatowych prac awangardzistów związanych z kubizmem
 • Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asian Art – wystawa fotograficzna Arka Rataja „Pocztówka z Wuhan”, która dokumentuje narodziny pandemii
Źródło: Noc Muzeów 2021 w Warszawie - ATRAKCJE: co oglądać? Co będzie otwarte? Trasy zwiedzania