Nieśmiertelność ludzi już od 2030 roku? Pewien autorytet naukowy mówi, że to całkiem możliwe

i

Autor: Wikipedia

Nieśmiertelność ludzi już od 2030 roku? Pewien autorytet naukowy mówi, że to całkiem możliwe

2023-10-30 11:22

„Who wants to live forever?” - pytał retorycznie Freddy Mercury w nomen omen nieśmiertelnej piosence Queen. Oczywiście była ona częścią ścieżki dźwiękowej do kultowego filmu „Nieśmiertelny”. Tam jednak koncepcja odporności na śmierć była jedynie fantastycznym tłem historii. Teraz Ray Kurzweil, znany futurolog przekonuje, że będzie ona w zasięgu ręki jeszcze w tym wieku.

Czy się różni futurolog od wróżbity? W końcu obaj przepowiadają przyszłość, której biegu nie zna tak naprawdę nikt. Zatem dlaczego mielibyśmy zwracać uwagę na prognozy człowieka z tytułem naukowym, a jednocześnie ze sceptycyzmem podchodzić horoskopów, czytania z ręki i wróżenia z fusów?

Futurologia jest rozmarzoną siostrą socjologii, historii i filozofii. Zamiast zajmować się tym co było lub jest zastanawia się „co by było gdyby”. Nawet uprawiający ją uczeni nie roszczą sobie praw do bycia nowoczesnymi Sybillami, chodzi raczej o to by znając dotychczasowe dzieje i kierunki rozwoju ludzkości dywagować nad tym, co może się wydarzyć i na przykład jakich zagrożeń można uniknąć.

Ray Kurzweil to pionier w dziedzinie informatyki, pisarz, który także ma ogromny wkład w muzykę, poprzez pracę nad między innymi elektronicznymi instrumentami i programami naśladującymi ludzką mowę. Już w 1965 roku na przykład stworzył program, który sam przeanalizował dzieła klasyków muzyki poważnej i na tej podstawie napisał swój utwór. Na prawie 60 lat przed dzisiejszymi algorytmami!

Do tej pory słusznie przewidział, że w 1990 roku pokona najlepszego ludzkiego szachistę, miał rację odnośnie prognoz na temat rozwoju technologii mobilnych, bezprzewodowych i smartfonów. Przewidział także gwałtowny rozwój internetu, zanim stało się to oczywiste („zanim to było modne”). Oczywiście zdarzały mu się także pudła, do czego sam się przyznawał. Gdy w 2010 roku postanowił podsumować 20 lat swoich futurologicznych przemyśleń wyszło mu, że na 147 prognoz sprawdziło się ich 115, kolejne dwanaście okazało się w części poprawne, a 3 zupełnie błędne. Przykład? W 2009 mieliśmy jeździć samosterującymi się samochodami. Co zatem ma nam do powiedzenia odnośnie najbliższych lat?

- 2029 rok to data, w której przewidywałem to, że SI zda test Turinga i tym samym osiągnie ludzki poziom inteligencji – mówił futurolog w rozmowie z „Futurism” w 2017 roku – Wyznaczyłem datę 2045 na punkt osiągnięcia „osobliwości technologicznej”, kiedy pomnożymy naszą efektywną inteligencję miliard razy za pomocą stworzonej przez nas inteligencji.

A jeśli chodzi o nieśmiertelność? Kurzweil wierzy, że już za kilka lat, w 2030 będziemy w stanie wydłużyć ludzką długość życia na tyle, że realnie pozwoli to na nieśmiertelność. Nie będzie w tym żadnej magii, jedynie rozwój technologii, która już teraz jest wdrażana: nanoboty naprawiające nasz organizm od środka, pomysły na podłączanie ludzkiego mózgu do chmur danych.

Wielu prognostyków z obawami patrzy na perspektywę połączenia umysłu z siecią, jednak Kurzweil jest optymistą i uważa, że transhumanizm, czyli fuzja człowieka biologicznego z jego technologią, będzie przejściem na wyższy poziom egzystencji oraz możliwości.

- Będziemy zabawniejsi, będziemy bardziej seksowni, będziemy lepsi w wyrażaniu uczucia miłości – mówił w 2015 roku.

Rockowe piosenki na Halloween