Będzie lockdown w Polsce od grudnia? Niedzielki zdradza plany rządu

i

Autor: Twitter/Ministerstwo Zdrowia NOWE obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia 5.01.2022

Niedzielski zapowiada lockdown w Polsce. "Zbliżamy się do apogeum, sytuacja jest niebezpieczna"

2021-11-24 16:35

Możliwy lockdown w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest niebezpieczna, a w najbliższych tygodniach należy spodziewać się szczytu czwartej fali. Kiedy zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia?

Lockdown w Polsce coraz bliżej. Wcześniej nieoficjalnie informowaliśmy, że od 1 grudnia należy spodziewać się dodatkowych obostrzeń, m.in. limitów w sklepach czy restauracjach. Nasze przypuszczenia potwierdził podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przyznał, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a my zbliżamy się do apogeum czwartej fali koronawirusa. Największego wzrostu zakażeń należy się spodziewać w tym lub w przyszłym tygodniu.

Czytaj także: Nieoficjalnie: Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce. Będą limity w sklepach i restauracjach

- Zakładamy dwa scenariusze ze średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. Jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 - poinformował Niedzielski.

Prognozy mówią, że jeśli szczyt będzie w tym tygodniu to średni poziom zakażeń będzie wynosił ok. 25 tys., zaś jeśli apogeum będzie w przyszłym tygodniu, to zakażeń będzie w przedziale 30-35 tys.

Czytaj także: Rzeczka piwem płynąca. „Pijany potok” miał ponad 1,2 procent alkoholu w wodzie!

 - Według naszych prognoz te dwa scenariusze powinny oznaczać, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali już spadki - mówił Niedzielski, zastrzegając, że to jeden z możliwych rozwojów sytuacji, a pandemia już wiele razy pokazywała, że potrafi zaskoczyć przebiegiem i charakterystyką. - Ze scenariuszem braku spadku zakażeń także musimy się liczyć – zaznaczył.

Apogeum czy spadek?

Minister poinformował, że w zależności od tego, z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia – czy będzie apogeum i spadek, czy apogeum i utrzymywanie się wysokiej liczny – podejmowane będą dalsze decyzje.

- W przypadku, jeśli nie będziemy mieli sygnałów, które mówią o tym, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą musiały przewidywać zwiększanie restrykcji i dalsze kroki związane m.in. z tym, by limity, które obowiązują teraz miały bardziej dolegliwą postać – zapowiedział szef MZ.

- Ten scenariusz będzie oznaczał, ze być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować takie decyzje – dodał.

Quiz. Stolice piłkarskich potęg. Tylko najlepsi znają wszystkie

Pytanie 1 z 10
Stolicą Francji jest:

Coraz większa baza łózek

Minister podkreślił też, że cały czas zwiększana jest baza łóżek w szpitalach dla pacjentów covidowych. - W tej chwili mamy dostępnych 24 tys. łóżek, z czego 2 tys. 200 to są łóżka respiratorowe - podkreślił. - Chcemy do końca listopada zwiększyć bazę łóżkową do ok. 26 tys. A w perspektywie 20 grudnia chcemy dojść do poziomu 31,5 tys. łóżek - dodał.

Czytaj także: Dni wolne od pracy 2022. Będzie aż siedem długich weekendów! [KALENDARZ ŚWIĄT]

Ile dziś zakażeń Covid-19? [24.11]

Dziś padł kolejny rekord zakażeń w czwartej fali koronawirusa. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, odnotowano 28 380 nowych i potwierdzonych przypadków. Najwięcej - ponad 5 tys. - w woj. mazowieckim.

- Mamy 28 380 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5277), śląskiego (3588), wielkopolskiego (2607), dolnośląskiego (2178), małopolskiego (2176), łódzkiego (1886), pomorskiego (1505), lubelskiego (1503), kujawsko-pomorskiego (1380), zachodniopomorskiego (1355), podkarpackiego (1058), warmińsko-mazurskiego (980), podlaskiego (866), opolskiego (799), lubuskiego (506), świętokrzyskiego (503). 213 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną - czytamy na Twitterze.

Euro 2025 w Warszawie? Trzaskowski: To wizytówka dla miasta
Źródło: Niedzielski zapowiada lockdown w Polsce. "Zbliżamy się do apogeum, sytuacja jest niebezpieczna"