Nie drażnij psa. Poradnik policji

i

Autor: fot. KSP Nie drażnij psa. Poradnik policji

Nie drażnij psa! Poradnik stołecznych policjantów dla mieszkańców

2021-09-29 9:05

Co zrobić, jeśli zaatakuje nas pies? Jakie są pierwsze sygnały tego, że pies szykuje się do ataku? Jakie konsekwencje może ponieść właściciel czworonoga, jeśli ofiara pogryzienia trafi do szpitala? Na te i inne pytania odpowiadają warszawscy policjanci.

ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Nie uciekaj, stój! Rady policjantów

Nie drażnij PSA - apeluje Komenda Stołeczna Policji. Bo - jak twierdzi - ponad tysiąc razy rocznie musi interweniować w sytuacjach, gdy agresywny pies atakuje przypadkowych mieszkańców. KSP przygotowała specjalny film edukacyjny, w którym pokazuje - jak się zachować, jeśli rzuci się na nas PIES:

  • widząc psa - stój, nie uciekaj;
  • nie patrz psu w oczy;
  • nie okazuj strachu, ale nie bądź też bohaterem;
  • stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach;
  • jeżeli nie masz już wyjścia - przyjmij pozycję żółwia.

To kilka rad od policjantów, którzy na co dzień interweniują w takich sytuacjach i szkolą policyjne psy. - Zjeżona sierść, położone uszy, sztywne nogi i uniesiony ogon - to pierwsze sygnały, że pies szykuje się do ataku. Można tego uniknąć, nie okazując strachu, przyjmując stabilną postawę. Ale jeśli doszło do ataku to należy przyjąć pozycję żółwia. Trzymać się za uszy i zakryć brzuch czy inne delikatne części ciała - mówi Sylwester Marczak, rzecznik KSP.

Właściciel agresywnego psa, w wyniku ataku którego ofiara trafia do szpitala, jest zobowiązany do sfinansowania jej leczenia i rehabilitacji. Może to kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Gdy ofiara pogryzienia zginie, właścicielowi psa grozi 12 lat więzienia.

Czytaj także: Most Grota-Roweckiego - kierowcy najchętniej wybierają tę przeprawę

Sonda
Czy Warszawa jest bezpiecznym miastem?
Źródło: Nie drażnij psa! Poradnik stołecznych policjantów dla mieszkańców