Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

Napięta sytuacja w Donbasie. Wydano dekret o powszechnej mobilizacji [WIDEO]

2022-02-19 9:04

Od 17 lutego zaobserwować można eskalację konfliktu w ukraińskim Donbasie. Już od 2014 roku na tym terenie dochodzi do starć między Ukrainą a prorosyjskimi separatystami. Dziś szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denis Puszylin, podpisał w sobotę dekret o powszechnej mobilizacji.

Powszechna mobilizacja w Donieckiej Republice Ludowej

W ukraińskim Donbasie od 17 lutego ma miejsce gwałtowna eskalacja konfliktu z prorosyjskimi separatystami. W związku z  konfliktem na linii Rosja-Ukraina oraz coraz większą liczbą ostrzałów w Donbasie, władze Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej zarządziły ewakuację kobiet i dzieci z kontrolowanych przez siebie obszarów. W ciągu ostatnich dwóch dni obie strony konfliktu informowały o licznych naruszeniach zasad zawieszenia broni w tym regionie. Jak podała agencja AFP, Puszylin podpisał dekret o powszechnej mobilizacji w obawie przed wojną.

Wzywam rodaków, którzy są w rezerwie, aby udali się do komisji wojskowych. Dziś podpisałem dekret o powszechności mobilizacji – powiedział Denis Puszylin w materiale wideo, opublikowanym w sieci.

Po ogłoszeniu tej informacji w Doniecku rozbrzmiały syreny alarmowe. Poinformowano również o eksplozji samochodu, który podobno należał do jednego z miejscowych dowódców – Denisa Sinenkowa. W wybuchu nikt nie ucierpiał.

W piątek wieczorem przedstawiciel resortu obrony USA powiedział, że „40 do 50 procent rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą znajduje się na” pozycjach do ataku".

- W tym momencie jestem przekonany, że Putin podjął już decyzję co do inwazji. Mamy powody, by tak uważać - powiedział prezydent USA Joe Biden na wirtualnym spotkaniu z przywódcami kluczowych państw NATO, w tym Polski. Powołał się przy tym na "znaczące zdolności wywiadowcze" USA.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Napięta sytuacja w Donbasie. Wydano dekret o powszechnej mobilizacji [WIDEO]