Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Pixabay.com

Najpopularniejsze młodzieżowe słowo roku - „śpiulkolot” na 73 miejscu! Jakie słowo jest na pierwszym?

2022-02-22 15:36

W tym roku w rankingu PWN na Młodzieżowe słowo roku 2021 został – śpiulkolot. Raport najpopularniejszych młodzieżowych słów, jakie używane były internecie w 2021 r. nie pozostawia złudzeń – śpiulkolot nie jest najpopularniejszym słowem wśród młodzieży. Jakie słowo wygrało ze śpiulkolotem. Zapraszamy do rankingu.

Najpopularniejsze słowo wśród młodzieży to nie śpiulkolot!

Portal Nadwyraz.com, zaprezentował raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 r. Źródłami, z których czerpano były przede wszystkim popularne social-media: Twitter (32,19% zgromadzonego materiału), Facebook (31,03%) oraz portale internetowe (19,4%). Bardzo często slang nastolatków pojawia się również w serwisie YouTube, na portalu Wykop i na forach dyskusyjnych.

Ponad 63% zgromadzonych danych pochodzi właśnie z portali społecznościowych. To tam młodzież najczęściej się wypowiada i pozostawia po sobie najwięcej językowych „śladów”.

Jak wynika z rankingu modzi ludzie najczęściej posługują się dość oryginalnymi zwrotami. Wiele z najpopularniejszych słów to anglicyzmy, neosemantyzmy lub nietypowe formacje słowotwórcze. Okazuje się, że młodzież jest bardzo kreatywna, jeśli chodzi o tworzenie nowych wyrazów.

Najpopularniejsze młodzieżowe słowa. Według rankingu najpopularniejszym młodzieżowym słowem w roku 2021 był crush/krasz o nieustabilizowanej jeszcze pisowni. Anglicyzm ten oznacza osobę, która jest naszym „obiektem westchnień, sympatią” i stanowił aż 10,78% zgromadzonego materiału leksykalnego. Na drugim miejscu uplasował się przymiotnik randomowy (10,23%), czyli również wyraz pochodzący z języka angielskiego „losowy, przypadkowy” (ang. random). Jest to hybryda językowa. W tym wypadku do angielskiego przymiotnika dodano polski przyrostek – ów, aby ów przymiotnik zaadaptować do zasad polskiej fleksji. Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się przegryw (8,56%). Neologizm ten, jest synonimem nieudacznika, w ostatnich latach zyskał na popularności. W zestawieniu za rok 2019 znajdował się na piątym miejscu.

Śpiulkolot nie jest popularnym słowem

Pojawia się on dopiero na 73. pozycji! Faktem jest jednak, że po ogłoszeniu Młodzieżowego Słowa Roku 2021 wiele młodych osób wyrażało zdziwienie, że to właśnie to słowo zostało wybrane. Ale w wyniku ożywionych dyskusji w internecie na ten temat po publikacji, śpiulkolot awansował na 38. miejsce.

Jak wynika z raportu język nastolatków bardzo często odzwierciedla i nazywa elementy życia codziennego oraz aktualne problemy społeczne. Bardzo często młodzi ludzie postrzegają świat w sposób czarno-biały. Często młodzieżowy slang oznacza wartościowanie pozytywne lub negatywne: sztos, masny, ale cringe, przegryw. Młodzież używa też często słów bazujących na stereotypach (libek, boomer, dziaders, chad).

Współczesny język młodzieży, nie jest wulgarny, jednak często bywa nieco krzywdzący czy etykietujący (przegryw, libek, chad), jednak bazą do powstania tych słów nie są wyrazy niecenzuralne. Widać też jasno, że dużą rolę w słowniku młodzieży odgrywa język angielski (crush, random, cringe, rel, boomer). Młode pokolenie ma kontakt z językiem angielskim od najmłodszych lat i często język ten jest dla nich równoważny z polszczyzną. Wychodzi na to, że to boomerzy lecą śpiulkolotami po pracy, a młodzież woli crush.

Źródło: Najpopularniejsze młodzieżowe słowo roku - „śpiulkolot” na 73 miejscu! Jakie słowo jest na pierwszym?