Szkolenia dla kierowców MZA z osobami niewidomymi

i

Autor: fot. Alina Makarczuk Szkolenia dla kierowców MZA z osobami niewidomymi

Zakryli oczy kierowcom autobusów! Wyjątkowe warsztaty w MZA

2021-10-15 19:43

Tak wyglądał dzień warszawskich kierowców MZA, którzy właśnie odbyli warsztaty z udziałem niewidomych i słabowidzących pasażerów. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 15.10.2021

Szansa dla niewidomych. Wyjątkowe szkolenia w MZA

W Warszawie odbyły się warsztaty dla kierowców miejskich autobusów z udziałem osób niewidomych. Wśród nich były też dzieci. Aktywiści z fundacji Szansa dla Niewidomych tłumaczyli kierowcom, jak należy się zachowywać wobec pasażerów z niepełnosprawnościami. Jak im pomóc wsiąść do autobusu i jak sprawić, żeby ich podróż po mieście była komfortowa i bezpieczna.

Warszawscy kierowcy miejskich autobusów w opaskach i z laskami chodzili po autobusie, a potem pokonywali przeszkody na placu. To w ramach warsztatów, które Miejskie Zakłady Autobusowe zorganizowały z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

- Warto było założyć tę opaskę, żeby zrozumieć, jak się czuje niewidomy na przystanku czy w autobusie. Nie wszystko potrafimy zauważyć, nie wszystko wiemy o sobie. To fajna szansa, żeby zobaczyć, jak widzi świat taka osoba - mówili nam kierowcy. Wśród głównych trudności dla niewidomych pasażerów wymieniali m.in. zaparkowane auta na przystankach, przez które miejski autobus nie może podjechać do krawężnika. - Utrudnia to proces wsiadania do autobusu osobie niewidomej. Prosili nas, abyśmy włączali nagłośnienie komunikatów o przystankach. To również im pomaga w poruszaniu się miastem - mówił nam jeden z kierowców MZA.

W warsztatach MZA poza kierowcami udział wzięły osoby niewidome i dzieci z wadami wzroku, które - jak same mówią - dużo się w czasie tego spotkania nauczyły. - Teraz już wiem, że kierowca może wyjść i mi pomóc. Chcę już sam jeździć autobusem. A nawet metrem. Bardzo lubię autobusy. Super było to spotkanie - mówili nam uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie.

- Czasem wystarczy po prostu zapytać, czy ktoś nie potrzebuje naszej pomocy. Osoba niewidoma sama może poprosić o pomoc, ale nie zawsze tak się dzieje. Jeśli jest zagubiona lub widzimy, że potrzebuje pomocy, nie bądźmy bierni - mówił organizator warsztatów Dariusz Linde z Fundacji "Szansa dla Niewidomych". Warsztaty odbyły się w warszawskim ośrodku szkoleń kierowców MZA na Młocinach.

Czytaj także: Warszawa: w weekend 16-17 października tramwaje nie będą kursować! Sprawdź gdzie!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?
Źródło: Zakryli oczy kierowcom autobusów! Wyjątkowe warsztaty w MZA