Narodowe Święto Niepodległości w stolicy to nie tylko Marsz Niepodległości. Ten wyjątkowy dzień jest także doskonałą okazją, by odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie i poznać jego imponujące zbiory. Niezależnie od tego, czy interesuje was sztuka starożytna, średniowieczna, dzieła z XIX wieku, czy też sztuka współczesna, Muzeum Narodowe to doskonałe miejsce żeby zakochać się w sztuce. Tym bardziej, że właśnie 11 listopada wszystkie galerie stałe oraz wystawę czasową, poświęconą twórczości Chełmońskiego, będzie można zwiedzić bezpłatnie.
Józef Chełmoński, jakiego nie znacie
Wystawa czasowa poświęcona Józefowi Chełmońskiemu to prawdziwa gratka dla wielbicieli polskiego malarstwa realistycznego. Chełmoński, znany z malowniczych pejzaży i portretów polskiej wsi, uchwycił w swoich pracach niepowtarzalny klimat codziennego życia XIX wieku. Wystawa obejmuje zarówno najbardziej znane dzieła, takie jak np. "Babie lato", "Kuropatwy" czy "Kurka wodna", a także mniej popularne obrazy, które ukazują mistrzostwo artysty w oddawaniu detali i emocji. Dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć polską historię i kulturę, ekspozycja ta jest prawdziwą gratką.
Galeria Sztuki XIX wieku
W Galerii Sztuki XIX wieku można zobaczyć szeroki przekrój dzieł polskich i europejskich twórców tego okresu. Od romantycznych pejzaży po dramatyczne sceny historyczne – galeria ta pozwala dostrzec zmieniające się tendencje w sztuce i ich wpływ na społeczeństwo. Wśród wystawionych prac znajdują się obrazy takich mistrzów jak np.: Jan Matejko, Aleksander Gierymski i Artur Grottger. To zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów zwiedzania dla miłośników polskiego malarstwa.
Galeria Sztuki Dawnej
Galeria Sztuki Dawnej to miejsce, gdzie można podziwiać dzieła od renesansu, aż po barok. Zbiory obejmują malarstwo europejskie, meble, porcelanę oraz srebra, które ukazują kunszt artystów i rzemieślników dawnych epok. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się portrety i pejzaże twórców europejskich, które są doskonałym przykładem artystycznego dialogu między Polską a Europą Zachodnią.
Galeria Sztuki Starożytnej
Galeria Sztuki Starożytnej to skarbnica artefaktów z dawnych cywilizacji, takich jak Egipt, Grecja czy Rzym. Wystawione eksponaty, od rzeźb po ceramikę i biżuterię, pokazują bogactwo i różnorodność kulturową starożytnych społeczeństw. Znajdziemy tu m.in. egipskie sarkofagi oraz greckie amfory, które pozwalają odwiedzającym przenieść się w czasy antyku i lepiej zrozumieć początki naszej cywilizacji.
Galeria Faras
Galeria Faras, będąca jedyną taką w Europie, przedstawia zbiór zabytków sztuki nubijskiej z terenów dzisiejszego Sudanu. Znajdziemy tu fragmenty murali oraz malowidła sakralne pochodzące z katedry w Faras, odkrytej podczas ekspedycji archeologicznej w latach 60. XX wieku. Te bezcenne dzieła, ukazujące wczesnochrześcijańską sztukę afrykańską, zachwycają artystycznym kunsztem jej twórców.
Galeria Sztuki Średniowiecznej
Galeria Sztuki Średniowiecznej wprowadza odwiedzających w mistyczny świat gotyckich i renesansowych dzieł sztuki sakralnej. Na wystawie można podziwiać rzeźby, malarstwo tablicowe oraz ołtarze z polskich kościołów. Każdy eksponat opowiada historię duchowości i wiary, które odgrywały kluczową rolę w życiu ludzi tamtych czasów. Bogato zdobione detale i staranne wykonanie przyciągają uwagę i pozwalają wniknąć w estetykę i symbolikę epoki średniowiecza.
Galeria Wzornictwa Polskiego
W tym pomieszczeniu można odkryć, jak na przestrzeni lat zmieniały się polskie projekty użytkowe, od mebli i ceramiki po tkaniny i plakaty. Wystawa prezentuje kluczowe osiągnięcia polskiego wzornictwa, które łączyły estetykę z funkcjonalnością. Znajdziemy tu zarówno ikony modernizmu, jak fotele Romana Modzelewskiego, jak i współczesne projekty, które odzwierciedlają najnowsze trendy i innowacje w polskim designie. Ta galeria to prawdziwa kopalnia inspiracji dla osób zainteresowanych historią i ewolucją wzornictwa.
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie za darmo 11.11.2024. Na które wystawy wstęp będzie bezpłatny?