Mikrowyprawy po Warszawie? Tramwaje Warszawskie uruchamiają zabytkową linię

i

Autor: Grzegorz Szydło/Tramwaje Warszawskie

"Mikrowyprawy" po Warszawie? Tramwaje Warszawskie uruchamiają zabytkową linię

2021-04-29 16:24

Nostalgiczna podróż zabytkowym tramwajem - to propozycja na majówkę od Tramwajów Warszawskich. W sobotę na tory stolicy wyjadą tak zwane "trzynastki", które przewiozą turystów oraz mieszkańców przez ciekawsze punkty miasta.

Raport z Anteny 29.04

Nostalgiczna podróż zabytkowym tramwajem - to propozycja na majówkę od Tramwajów Warszawskich. W sobotę na tory stolicy wyjadą tak zwane "trzynastki".

- Te tramwaje zostały wyprodukowane specjalnie dla Warszawy. Pierwsza trzynastka pojawiła się w stolicy pod koniec lat 50. Od klasycznych wagonów, jakie woziły warszawiaków tuż po wojnie, różniły się wszystkim. Obłe kształty, pudło na dwóch wózkach oraz trzy pary harmonijkowych drzwi - to podstawowe różnice zauważalne na wstępie. To był cud techniki, jak na tamte czasy - mówi rzecznik miejskiej spółki, Maciej Dutkiewicz.

Czytaj także: Noc Muzeów 2021 WARSZAWA - kiedy jest? W jakiej formie będzie organizowana?

Jak dodaje, "starszym bratem" tych wagonów jest amerykański tramwaj PCC skonstruowany w latach 30. - Po wojnie licencja na te tramwaje została sprzedana do Czechosłowacji, a z kolei polscy inżynierowie skopiowali konstrukcję i tak pojawiły się trzynastki w Warszawie. Powstało łącznie 838 wagonów tego typu i woziły one warszawiaków przez pół wieku do 2013 roku - mówi.

Tramwaje będzie można spotkać na linii 36. Pojadą z Marymontu na plac Narutowicza.

- Z okien tramwaju jeżdżącego na linii 36 pasażerowie zobaczą m.in. malowniczą ulicę Filtrową, Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową i pl. Zbawiciela oraz zielony Żoliborz z modernistyczną zabudową. Tramwaje dojadą też zabytkowego Zespołu Stacji Filtrów, Pałacu Kultury i Nauki, Ogrodu Saskiego i budynku PAST-y, o który podczas Powstania Warszawskiego toczyły się zacięte walki - mówi Dutkiewicz.

Do 1 czerwca linia 36 będzie kursować w weekendy i w święta, co pół godziny. Po 1 czerwca będzie jeździć przez cały tydzień.​

Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: "Mikrowyprawy" po Warszawie? Tramwaje Warszawskie uruchamiają zabytkową linię