Warszawskie Metro się rozrośnie

i

Autor: fot. wtp.pl Warszawskie Metro się rozrośnie

Nowe stacje i nowe trasy! Warszawa myśli o powiększeniu sieci metra

2021-10-01 15:40

Stołeczny ratusz podjął decyzję o rozszerzeniu sieci metra. Zanim to zrobi, chce zbadać, gdzie dokładnie nowe trasy miałyby przebiegać. Zlecił więc analizę, która ma pokazać potrzeby mieszkańców Warszawy. Do 2023 roku ma być gotowa.​ Aktywiści nie kryją zdumienia. - To wszystko kosztem tramwajów - mówi Marta Marczak z Miasto Jest Nasza.

Raport z anteny 01.10

Gdzie pobiegną kolejne trasy metra?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, władze Warszawy zamówiły studium rozwoju sieci metra. Na analizę tego, gdzie mają pojawić się nowe linie i stacje metra, wydadzą blisko 5 mln złotych. Potem podejmą decyzję. - Tutaj trzeba brać pod uwagę już obecne stacje i trasy metra, ale także przyszłość. Musimy wiedzieć, gdzie będą powstawać w najbliższych latach nowe osiedla, gdzie mieszkańcy będą potrzebować nowych połączeń komunikacyjnych - mówi Monika Beuth-Lutyk z warszawskiego ratusza.

Badany jest też przebieg trasy III linii metra na Gocław, który od dłuższego czasu jest krytykowany przez aktywistów. Nie tylko to budzi ich zastrzeżenia. - Ta trasa na Gocław ułatwi dojazd jedynie na prawy brzeg Wisły. Ale stanie się to kosztem innych środków komunikacji. Na przykład tramwajów, na które czekają mieszkańcy Białołęki, Ochoty i Wilanowa. Metro pochłonie cały budżet inwestycyjny. A miasto już w tej chwili boryka się z problemami finansowymi i tnie inwestycje, które miały być zrealizowane w najbliższych latach - mówi Marta Marczak z Miasto Jest Nasze. Do 2023 roku analiza przebiegu metra w Warszawie - wraz z projektem technicznych rozwiązań - ma być gotowa.

Czytaj także: Przez ten telefon porozmawiasz... ze zmarłymi! Trzeba zebrać kilkadziesiąt tysięcy

Sonda
Czy Warszawa jest bezpiecznym miastem?
Źródło: Nowe stacje i nowe trasy! Warszawa myśli o powiększeniu sieci metra