Mazowsze solidarne z Ukrainą!

i

Autor: mazovia.pl

Mazowsze przekaże sprzęt medyczny i ratowniczy Ukrainie! Koszt to 5 milionów złotych

2022-03-22 19:20

Co najmniej 5 milionów złotych ma wynieść wartość przedmiotów, które Mazowsze przekaże Ukrainie - taka decyzja zapadła we wtorek podczas XLI sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Radni rozmawiali też o dalszej pomocy Ukrainie. Co ustalili? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

22 marca 2022 roku odbyła się XLI sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Znaczną część spotkania przeznaczono na rozmowy o pomocy, którą Mazowsze może udzielić Ukrainie i jej obywatelom. W trakcie obrad przyjęto trzy uchwały, które dotyczyły tego kraju. Co w nich zawarto?

Pierwsza uchwała stanowiła decyzję o przekazaniu Ukrainie co najmniej 5 milionów złotych w postaci wszelkiego rodzaju pomocy humanitarnej. - Chcemy się koncentrować głównie na sprzęcie i materiałach medycznych oraz ratowniczych - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Uważamy, że to w tej chwili jest w Ukrainie najbardziej potrzebne - dodał.

Do tej pory Mazowsze w ramach doraźnej pomocy Ukrainie wysłało cztery karetki załadowane m.in. lekami i opatrunkami. Trzy z nich trafiły do Kijowa, a jedna do Chmielnickiego. Oprócz tego samorząd przekazał także pomoc do Lwowa - w ramach pomocy humanitarnej trafiły tam m.in. przenośne zestawy ratownictwa medycznego, elementy wyposażenia apteczek medycznych, a także kołdry i poduszki.

To jednak nie koniec pomocy. Mazowsze zapowiada także dalsze wsparcie dla tych, którzy już uciekli przed wojną i są w Polsce. - Będziemy starać się im pomóc w tak szerokim zakresie, jak będzie to możliwe - zapewnia Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa. - Ciężko teraz powiedzieć, w którym kierunku to najmocniej pójdzie, ale jesteśmy w stanie ich wspierać w kwestiach takich jak miejsce zamieszkania, żywność, leki, pomoc medyczna, pomoc edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Będziemy to robili bezpośrednio i przy współudziale samorządów lokalnych czy instytucji pozarządowych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy w obliczu agresji Putina na Ukrainę Polakom potrzebna jest jedność?
Rzeczniczka ratusza o odzyskiwaniu nieruchomości w Warszawie okupowanych przez Rosję
Źródło: Mazowsze przekaże sprzęt medyczny i ratowniczy Ukrainie! Koszt to 5 milionów złotych