Martyna Napiórkowska

i

Autor: Ewa Sas

Ma 11 lat i liczy w myślach szybciej niż kalkulator! Musicie to zobaczyć [WIDEO]

2021-04-22 20:45

Zaczęło się niewinnie - od lekcji pokazowej w szkolnej bibliotece. Dziś Martyna Napiórkowska ma za sobą już półtora roku nauki arytmetyki mentalnej i zwycięstwa w olimpiadach w Polsce i Czechach. To zwykłe odejmowanie i dodawanie, ale sposób w jaki to robi zadziwi niejednego dorosłego z tytułem doktora czy magistra!

11-letnia Martyna liczy w głowie szybciej, niż dorośli na kalkulatorze!

Niczym Beth z "Gambitu Królowej"

Pamiętacie Beth Harmon, bohaterkę serialu "Gambit Królowej"? Zwyciężczyni wielu turniejów szachowych swoje partie rozgrywała w myślach. Podobnie działa Martyna, która uczy się arytmetyki mentalnej. - Polega ona na tym, że na początku uczy się liczyć na liczydle. Później to liczydło się sobie wyobraża i przesuwa się te koraliki w wyobraźni - tłumaczy Martyna Napiórkowska. Ma już za sobą sukcesy w olimpiadach. Rozgrywka nie jest łatwa - uczestnicy dostają 4 minuty na rozwiązanie kartki z... 90 równaniami!

Jednak jak się okazuje, szybkie liczenie to jedynie efekt dodatkowy arytmetyki mentalnej. Jej nauczycielom zależy przede wszystkim na wyrobieniu u uczniów metody skutecznego i efektywnego uczenia się. - Przy arytmetyce mentalnej uaktywniamy obie półkule mózgu, poprawiamy koncentracje i szybkość reakcji - mówi Karolina Lubenets, prowadząca kurs arytmetyki mentalnej. - Pracowanie obiema rękami na liczydełku to już walka z drugą półkulą mózgu. Najważniejsze, żeby dziecko nauczyło się samo się uczyć, żeby robiło pracę domową nie w 2 czy 3 godziny ale w 15 czy 20 minut. Naszym celem jest, żeby bez rodziców i krzyków wzięło się do nauki do egzaminu czy odrabiania prac domowych.

Nauka nie dla każdego

Arytmetyka mentalna jest zarezerwowana dla dzieci od 5 do 14 roku życia. - Po 14 roku życia musimy najpierw spróbować czy nasze myślenie przestrzenne będzie uaktywnione za pomocą naszej wyobraźni - mówi Karolina Lubenets. Arytmetyka przydaje się choćby w geometrii. - W szkołach nie ma warunków do pokazania w 3D figury, tego jak ją obrócić. Na naszych zajęciach to, że mamy w wyobraźni liczydełko to ten problem znika. Metoda przydaje się też w chemii, biologii czy historii.

Arytmetyka mentalna pochodzi z Japonii. Powszechnie w Polsce używa się jej od paru lat. Jednak polska młodzież ma już swoje sukcesy w tej dziedzinie. Na międzynarodowej olimpiadzie reprezentanci z naszego kraju zajęli miejsca od pierwszego do dziesiątego.

Sonda
Czy biegasz podczas epidemii koronawirusa?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ma 11 lat i liczy w myślach szybciej niż kalkulator! Musicie to zobaczyć [WIDEO]