Niebo

i

Autor: Canva

Lirydy 2021 - kiedy, gdzie i o której oglądać noc spadających gwiazd?

2021-04-05 15:59

Obserwacje zjawisk astronomicznych to niezwykle pasjonujące zajęcie. Nawet osoby, które na co dzień nieszczególnie interesują się astronomią, chętnie biorą udział w tak zwanych nocach spadających gwiazd, które przypadają wiosną i latem. Szczególnie, że przy dobrych warunkach i bezchmurnym niebie można je zobaczyć gołym okiem. Ten rój meteorów, który można oglądać w kwietniu, to właśnie jeden z nich!

Lirydy 2021 - kiedy, gdzie i o której oglądać noc spadających gwiazd? Lirydy to jedne z pierwszych obserwowanych rojów meteorów. Pierwsze informacje na ich temat pochodzą z chińskich zapisków jeszcze z 2000 roku przed naszą erą! Ciekawostką jest również fakt, że Lirydy związane są z odkrytą w 1861 roku kometą Thatchera, która jest ich źródłem. Dzięki temu, mimo że Lirydy to dość stary rój meteorów, ma on ostre maksimum i jest dobrze widoczny na niebie nawet gołym okiem. Lirydy, obok Perseidów, których maksimum przypada w połowie sierpnia, oraz południowych delta Akwaryd, które z kolei najlepiej widać pod koniec lipca, są jednym z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych zjawisk astronomicznych.

Lirydy 2021 - kiedy, gdzie i o której oglądać noc spadających gwiazd?

Aktywność Lirydów przypada pomiędzy 15 a 28 kwietnia, a ich maksimum obserwuje się około 21-22 kwietnia. W tym okresie w Polsce wieczory są już zwykle dość ciepłe, dlatego też wiele osób interesuje się tym zjawiskiem astronomicznym. Roju Lirydów nie widać jednak zwykle od razu po zachodzie Słońca - obserwację najlepiej rozpocząć około godziny 23, a ich widoczność stopniowo zwiększa się aż do wschodu Słońca. Aby zobaczyć Lirydy, nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Można to zrobić gołym okiem, jednak najlepiej widoczne są przy bezchmurnym niebie,  poza miastem, gdzie jest niewielka ilość sztucznego światła.

Eska XD #019 - życie jak w serialu
Źródło: Lirydy 2021 - kiedy, gdzie i o której oglądać noc spadających gwiazd?