Lidzbark Warmiński. Tężnie solankowe już otwarte! Zobacz, jak wyglądają [ZDJĘCIA]

2021-06-25 8:24

Tężnie solankowe w Lidzbarku Warmińskim już oficjalnie otwarte! Mają sześć metrów wysokości i około stu metrów długości. W ich górnej części znajduje się taras widokowy. Drewniana konstrukcja nawiązuje kształtem do ślimaka będącego logo międzynarodowej sieci miast Cittaslow. Inwestycja warta blisko 17 mln zł jest kolejnym krokiem na drodze tego miasta do uzyskania statusu uzdrowiska.

Przy tężni zbudowano również m.in. drogę dojazdową z parkingiem, promenadę i plac zabaw, a także uzbrojono tereny pod przyszłą zabudowę leczniczą, usługową i turystyczną. Całkowity koszt zakończonej w czwartek inwestycji to około 17 mln zł, z czego większość stanowi dofinansowanie z RPO Warmia i Mazury.

- To bardzo ważny element naszej infrastruktury uzdrowiskowej i dążenia do uzyskania statusu uzdrowiska - powiedział PAP burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

Jak mówił, osoby odwiedzające to miasto już teraz mogą skorzystać z inhalacji, a dodatkowe atrakcje służące rekreacji powstały z myślą o zapewnieniu dobrych warunków pobytu wielopokoleniowym rodzinom.

Burmistrz dodał, że wkrótce ma zostać podpisana umowa na kolejny etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej, który zakłada zbudowanie domu zdrojowego, dalszej części promenady i toru wysiłkowego.

Raport z anteny 24.06, godz.10

Przypomniał, że miasto sprzedało w przetargu działkę, na której prywatny inwestor ma zbudować zakład przyrodoleczniczy. Władze miasta mają nadzieję, że będzie gotowy już w przyszłym roku. Uruchomienie takiego zakładu umożliwiłoby miastu wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia o status uzdrowiska. Od 2016 r. wyznaczone tereny w gminie są uznane za Obszar Ochrony Uzdrowiskowej. Zgodnie z planami samorządu, w przyszłości ma być tam prowadzone lecznictwo uzdrowiskowe związane z chorobami ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego, reumatologicznymi, kardiologicznymi i nadciśnieniem.

W mieście od 2015 r. funkcjonują Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych.

Na razie jedynym uzdrowiskiem w regionie jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych.

(PAP)

Źródło: Lidzbark Warmiński. Tężnie solankowe już otwarte! Zobacz, jak wyglądają [ZDJĘCIA]