Telebim przy Rondzie Dmowskiego

i

Autor: Ewa Sas

20 miesięcy na wymianę 15 tys. "kopciuchów". Aktywiści stawiają w centrum wielki licznik!

2021-04-14 16:43

Zostało 20 miesięcy na likwidację 15 tysięcy "kopciuchów". Z taką liczbą nieekologicznych źródeł ogrzewania Warszawa musi uporać się do 2023 roku, kiedy w życie wchodzi mazowiecka uchwała antysmogowa. To ostatni dzwonek - alarmują aktywiści i stawiają w centrum miasta licznik z pozostałym czasem i liczbą "kopciuchów", które trzeba zlikwidować.

Dr Grzesiowski: Smog wspomaga rozprzestrzenianie się koronawirusa

Tempo wymiany coraz szybsze, ale nie wystarczające

W 2020 roku wymieniono 186 pieców w lokalach miejskich i 525 w lokalach prywatnych (źródło: UM Warszawa, luty 2021 r.). Przy zachowaniu takiego tempa nie uda się doprowadzić do likwidacji wszystkich "kopciuchów" w terminie ujętym w uchwale antysmogowej.

Czytaj także: Tysiąc miejskich mieszkań ogrzewanych przez "kopciuchy". Warszawa wymienia piece

- Ten proces przyspieszył, ale to tempo nie wystarczy. Stąd nasz licznik i próba zmotywowania mieszkańców oraz władz Warszawy - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Telebimowi w centrum towarzyszy też konkretna strona - licznikkopciuchow.pl, na której będzie można dowiedzieć się o dostępnych dopłatach do wymiany kotłów i obowiązującej uchwale antysmogowej. "Kopciuchami" nazywane są piece, kotły, kominki czy kozy, które oznaczono klasą 1 i 2 oraz kotły bez podanego oznaczenia. Na mocy mazowieckiej uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2023 użytkowanie takich kotłów będzie nielegalne. - Użytkowanie tego typu kotłów będzie wiązało się z narażeniem się na dużą karę - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Będzie to, albo mandat 500 zł, albo 5000 zł grzywny.

Gdzie jest najwięcej "kopciuchów" w Warszawie?

W Warszawie wciąż są rejony, które przodują jeśli chodzi o liczbę "kopciuchów". - Najwięcej jest ich na osiedlach domów jednorodzinnych w dzielnicach takich jak:

  • Wawer,
  • Białołęka,
  • Włochy
  • czy Ursus - mówi Łukasz Gmurczyk ze Smogu Wawerskiego.

Kotły, które lada moment będą nielegalne, spotkać też można starych kamienicach Pragi Północ i Południe.

Kraków jako przykład

Aktywiści za przykład dają Kraków, gdzie w ciągu 10 lat jakość powietrza poprawiła się o połowę. Łącznie w latach 2012-2018 zlikwidowano ponad 20 tys. kotłów, w samym 2017 liczba złożonych wniosków wyniosła aż 6071! W tej chwili szacunkowo w stolicy Małopolski jest około tysiąca kotłów na paliwa stałe. Znaczący wpływ na ten wynik miała uchwała antysmogowa, która weszła w życie we wrześniu. Co zrobić, żeby Warszawa osiągnęła podobny wynik? - Dotrzeć z informacją o bardzo dobrych dotacjach do tych mieszkańców, którzy posiadają "kopciuchy" - mówi Piotr Siergiej. W tym roku Warszawa oferuje mieszkańcom pokrycie 90 proc. kosztów wymiany "kopciucha" na ogrzewanie ekologiczne. W przyszłym roku będzie to już 70 proc.

Sonda
Czy biegasz podczas epidemii koronawirusa?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: 20 miesięcy na wymianę 15 tys. "kopciuchów". Aktywiści stawiają w centrum wielki licznik!