Która z psich ras jest najbardziej czuła na ból? Ta wiedza pomaga behawiorystom i weterynarzom

i

Autor: Pixabay

Która z psich ras jest najbardziej czuła na ból? Ta wiedza pomaga behawiorystom i weterynarzom

2023-07-03 13:43

To, że nasze czworonogi są wrażliwe fizycznie i psychicznie nie ulega wątpliwości. Jednak by skutecznie pomagać im na różnych etapach życia ważne jest by rozumieć jak kształtują się poziomy ich wrażliwości, co jest dla nich znośne, a co utrudnia funkcjonowanie. W końcu pies nie poprosi o pigułkę przeciwbólową, ani też nie powie „to takie nic i zaraz przejdzie”.

Przeświadczenie, że różne rasy inaczej odczuwają ból i maja zróżnicowaną wytrzymałość nie jest nowe, jednak do tej pory nie było zbyt wielu wiarygodnych badań, które mogły to potwierdzić. Teraz zmieniło się to za sprawą grupy badaczy z amerykańskiego North Caroline State University. Przebadali oni przedstawicieli 10 ras pod kątem tolerancji i wrażliwości na ból. Następnie zestawili swoje badania z zebranymi od właścicieli psów na podstawie ich hodowlanych doświadczeń. Wyniki nie zawsze się pokrywały, jednak stanowią bardzo ciekawe zestawienie.

W badaniu wzięły udział 149 psy obojga płci, które pogrupowano wedle tego jakie poziomy wrażliwości na ból przypisywała im opinia publiczna, czyli właściciele. Od wysokiej (chihuahua, owczarek niemiecki, maltańczyk, husky syberyjski) przez średnią (border collie, Boston terrier oraz Jack Russell terrier) aż po niską (golden retriever, labrador retriever, pitbull). Badanie polegało na bardzo delikatnym stymulowaniu poprzez przyciskanie przedmiotów do psich łap. Wcześniej metodę tą przetestowano na ludziach. Mierzono zarówno reakcje fizyczne jak i emocjonalne.

pieski

i

Autor: Frontiers in Pain Research

Co się okazało? Że na przykład maltańczyki są wysoce wrażliwe na ból i mają niski próg jego wytrzymałości, zgodnie z obiegową opinią. Znaczna różnica zdań między weterynarzami, a właścicielami wyszła przy okazji badań nad syberyjskimi husky. W niektórych przypadkach zauważono tendencję do tego, że mniej wytrzymałe psy rzadziej reagowały emocjonalnie. Tu jednak badacze zwracają uwagę, że potrzebne jest więcej badań, które to zweryfikują.

- To może tłumaczyć różnice w wynikach, ale nie pokazuje prawdziwej różnicy w tolerancji bólu między rasami – mówi Duncan Cascelles, chirurg zwierzęcy z NCSU – To badanie jest bardzo ekscytujące, bo pokazuje biologiczne różnice we wrażliwości na ból między rasami. Teraz możemy zacząć szukać biologicznych przyczyn tych różnic, a to pozwoli nam leczyć każdą z nich z osobna.

"Już nie muszę! Ale dalej chcę!" pięciokrotna mistrzyni Polski Joanna Jozwik CZ.1 | ESKA ROCK