COVID-19

i

Autor: CDC/Pexels COVID-19

Koronawirus: CZARNE powiaty w Polsce. Co z obostrzeniami? "Trzeba dać BONUS dla zaszczepionych"

2021-10-28 10:05

Koronawirus w Polsce: padł kolejny rekord czwartej fali. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 8378 zakażeniach COVID-19. Sytuacja w kraju robi się coraz poważniejsza. Część powiatów świeci się już na CZARNO. Co z obostrzeniami? Czy niezaszczepieni będą mogli liczyć na ulgę?

Koronawirus dzisiaj [28.10.2021] w Polsce. Ile jest zakażeń?

Ministerstwo zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 8378 nowych przypadków. Najwięcej w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 75 osób.

Dozorca zasnął. Karetka utknęła pod bramą szpitala. "Panie, otwórz pan!"

Czarne powiaty w Polsce. Tutaj sytuacja jest najpoważniejsza

Już nie tylko żółte i czerwone. Część powiatów w naszym kraju już świeci się na czarno. Oznacza to, że w tych miejscach średnia liczba potwierdzonych zakażeń z 7 dni na 100 tysięcy mieszkańców przekroczyła 90. Najpoważniejsza sytuacja jest w: powiecie łęczyńskim (93,1) oraz Lublinie (91,6). Blisko przekroczenia tej strefy mamy w powiatach: puławskim (80,6), lubelskim (73,9), w Białej Podlaskiej (72,5), w powiecie bielskim (71,6), w Białymstoku (70,5) oraz w powiecie białostockim (70,5).

Czwarta fala pandemii. Co z obostrzeniami?

Póki co, rząd podał żadnych wytycznych na temat powrotu obostrzeń w Polsce. Wiadomo jedynie, że jeśli się pojawią - mają być regionalne. Oznacza to, że restrykcje zostaną wprowadzone tam, gdzie jest najwięcej zakażeń, szpitale są najbardziej obłożone, a poziom zaszczepienia jest najmniejszy. Obostrzenia mogą więc na początku zostać wprowadzone właśnie w woj. podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim. Sytuacja jest jednak dynamiczna i może zmienić się w każdej chwili. Na temat restrykcji wypowiedział się wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska zapowiedział, że w piątek zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie odbędzie się dyskusja o "podziale na strefy".

Z wielkim wyważeniem myślimy o ewentualnych obostrzeniach. Oczywiście mówimy generalnie o województwach wschodnich – woj. podlaskim, lubelskim, czy też o wschodnich powiatach woj. mazowieckiego – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czy osoby zaszczepione nie będą podlegać restrykcjom? Nad tym zastanawia się spora część Polaków. W rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Kraska zaznaczył, że "trzeba dać jakiś bonus dla osób zaszczepionych. Wszystkie statystyki pokazują, że te szczepienia działają".

W kontekście sytuacji epidemicznej zwrócił też uwagę na to, że "czwarta fala nie będzie aż tak wysoka, ale będzie się dość długo utrzymywała, czyli będzie w miarę płaska, ale dość długa".

Oto najbardziej bezużyteczne rzeczy świata. Nikt nie wie po co powstały!

Źródło: Koronawirus: CZARNE powiaty w Polsce. Co z obostrzeniami? "Trzeba dać BONUS dla zaszczepionych"