Oprawa Legii Warszawa

i

Autor: PAP / Leszek Szymański Oprawa Legii Warszawa

Kontrowersyjna oprawa Legii Warszawa - nawiązuje do gestu piłkarzy Leicesteru

2021-10-01 11:52

Legia Warszawa w czwartek, 30 września, wygrała z Leicesterem 1 - 0. O ile z postawy piłkarzy można być dumnym, to z zachowania kibiców już nie. Oprawa pokazana na trybunie północnej miała jeden cel - ugodzić w piłkarzy rywali.

Mecz Legia Warszawa - Leicester City był drugim starciem Wojskowych w ramach fazy grupowej Ligi Europy. Podopieczni Czesława Michniewicza zaskoczyli pokonując silniejszego przeciwnika 1-0 i umacniając się na pozycji lidera grypy C (skrót spotkania tutaj). Duma z wygranej jest uzasadniona, bowiem Legioniści prezentowali świetny futbol. Niestety inaczej było na trybunach. Ultrasi z Żylety przygotowali na spotkanie z "Lisami" oprawę, która wzbudza kontrowersję. Chodzi o ogromną sektorówkę, którą rozwinięto przed spotkaniem. Jej wymowy łatwo się domyślić - odnosiła się ona do gestu wykonywanego przez piłkarzy Leicesteru.

Sterroryzował obsługę lombardu. Szuka go policja z Włocławka

"Klęknij przed jego wysokością" - kibice kpią z gestu Leicesteru

Sektorówka na Żylecie przedstawiała twarz mężczyzny w koronie. Pod nią widniał napis "Kneel before his majesty" (klęknij przed jego wysokością). By zrozumieć wymowę tego hasła, należy zwrócić uwagę na kontekst. Piłkarze Leicesteru City, tak jak inne kluby ligi angielskiej, wykonują przed meczem gest klęknięcia na jedno kolano. To symbol sprzeciwu wobec rasizmu na stadionach, który przyjął się wśród brytyjskich drużyn (więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule). Oprawa Legii Warszawa w zawoalowany sposób kpiła z gestu Leicesteru City. Miało to bowiem wyglądać tak, jakby rywale oddawali hołd Legii.

Dla wielu osób oprawa Legii jest dowodem na to, że w polskiej piłce wciąż panuje brak zrozumienia dla problemu rasizmu i zwyczaj ubliżania rywalom.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Kontrowersyjna oprawa kibiców Legii - nawiązuje do gestu piłkarzy Leicesteru