Koniec z paleniem węgla w stolicy i okolicy. Szykują nową uchwałę antysmogową

i

Autor: Łukasz Rydzewski, radio ESKA

Koniec z paleniem węgla w stolicy i okolicy. Szykują nową uchwałę antysmogową

2021-06-28 13:57

Koniec z paleniem węgla w stolicy i okolicy. Szykują nową uchwałę antysmogową! Koniec z paleniem węgla niebawem stanie się faktem. Zakaz ma obowiązywać od 2024 roku w Warszawie, a w 2030 także w okolicznych powiatach. Takie propozycje padają w nowej uchwale antysmogowej. Na początek ze stolicy znika węgiel, później także drewno i pellet. Zakaz palenia węglem w podwarszawskich powiatach miałby pojawić się za dziewięć lat. Teraz czas na konsultacje.

- Skutki smogu dla naszego zdrowia są katastrofalne. Jako lekarz nie mam co do tego wątpliwości. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, wprowadzenie nowych regulacji pozwoli rocznie uniknąć nawet 1,2 tys. zgonów na obszarze Warszawy i sąsiednich powiatów. Dla porównania, tylu uczniów liczy duża szkoła. Jeśli nie podejmiemy odważnych działań, nic nie ulegnie zmianie. Pytanie, czy jesteśmy na to gotowi i czy wspólnie decydujemy się na pracę, którą będzie trzeba wykonać, aby pomóc mieszkańcom. Dlatego gorąco zachęcam do udziału w konsultacjach – zarówno samorządy, organizacje pozarządowe, jak i mieszkańców - mówi marszałek województwa Adam Struzik.

Czytaj także: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - już wkrótce dla każdego!

Raport z anteny 28.06, godz.10

Zakaz nie obejmie pieców spełniających normy tzw. ekoprojektu. Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza ocenia, że zmiany mogą uratować życie nawet 1200 osobom rocznie.

- Wariant przewidujący likwidację tzw. niskiej emisji, czyli wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych może pozwolić uniknąć niemal 1,9 tys. zgonów mieszkańców Mazowsza oraz prawie 1,4 tys. hospitalizacji z przyczyn sercowo-naczyniowych i oddechowych - mówi.

Konsultacje potrwają do 16 sierpnia. Według urzędu marszałkowskiego za zmianami jest od 65 procent mieszkańców wschodnich powiatów do 69 procent mieszkańców stolicy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Koniec z paleniem węgla w stolicy i okolicy. Szykują nową uchwałę antysmogową