Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Koniec marzeń o wyprawach w kosmos - ludzki organizm tego nie wytrzyma!

2022-01-18 15:28

Ludzkie ciało nie jest przystosowane do długiego funkcjonowania w kosmosie. Zmiany w działaniu ludzkiego organizmu w warunkach mikrograwitacji powodują, że astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez 6 miesięcy muszą dochodzić do siebie przez kolejne 3-4 miesiące na Ziemi. Co dokładnie stanowi problem, przeczytacie w artykule.

Nie podbijemy kosmosu, powód - kosmiczna anemia

Według najnowszych badań długie podróże kosmiczne mogą wywołać olbrzymie spustoszenie w organizmie. Wiadomo już, że w warunkach mikrograwitacji, ludzkie ciało traci ok. 10% płynów ustrojowych. To właśnie, dlatego astronauci na nagraniach z ISS czasem wyglądają na opuchniętych. Nie jest to jedyny problem. Wiadomo było o utracie masy mięśniowej u astronautów. Teraz do listy przypadłości związanych z przebywaniem w kosmosie dołączyła kosmiczna anemia.

Naukowcy zaobserwowali znacznie większą utratę czerwonych krwinek u astronautów. Według najnowszych badań, podczas 6-miesięcznej misji kosmicznej, ludzkie ciało niszczy o ponad 54% czerwonych krwinek więcej, niż w ziemskich warunkach. Gdy astronauci przebywali na Ziemi, ich organizmy tworzyły i niszczyły ok. 2 mln czerwonych krwinek na sekundę, a kiedy te same pomiary powtórzono w kosmosie, okazało się, że ich ciała niszczyły ok. 3 mln czerwonych krwinek na sekundę. Niestety okazuje się, że w kosmosie proces ten nie wraca do „normy”. Nawet po 120 dniach w kosmosie, kiedy wszystkie czerwone krwinki w organizmie zostały już wyprodukowane w "kosmicznych warunkach", straty czerwonych krwinek wciąż pozostają na podwyższonym poziomie.

Zwiększona utrata czerwonych krwinek, powoduje, że astronauci mogą popaść w anemię, od lekkiej po naprawdę poważną. Po powrocie na Ziemię poziom czerwonych krwinek wraca do normy dopiero po 3-4 miesiącach. Ale to nie wszystko, bo odnotowano, że nawet rok po podróży kosmicznej, ciała astronautów wciąż niszczą 30% czerwonych krwinek więcej, niż przed pobytem w kosmosie. Naukowcom trudno ocenić, jak długo ludzkie ciało jest w stanie wytrzymać takie podwyższone poziomy produkcji i niszczenia czerwonych krwinek. Jedno jest pewne kosmos nie jest przyjaznym dla ludzi środowiskiem. I długie podróże kosmiczne na chwilę obecną są zbyt ryzykowne.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu
Źródło: Koniec marzeń o wyprawach w kosmos - ludzki organizm tego nie wytrzyma!