Kolosalne zmiany w 500 plus. Rząd chce zaoszczędzić miliardy złotych!

i

Autor: pixabay.com/ Zdjęcie poglądowe 120 tysięcy zł na JEDNO dziecko. Tyle dostaną rodzice! Jakie warunki trzeba spełnić?

Kolosalne zmiany w 500 plus. Rząd chce zaoszczędzić miliardy złotych!

2021-07-06 10:15

Kolosalne zmiany w 500 plus zapowiadane są już na przyszły rok. Zmiany mają pozwolić na zaoszczędzenie aż trzech miliardów złotych w ciągu dekady. Rząd zaczyna liczyć każdy grosz. Pomoc w oszczędzaniu ma zapewnić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak zmiany wpłyną na beneficjentów sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości?

500 plus to od 2016 roku jedno z najważniejszych świadczeń socjalnych w Polsce. Co roku pochłania one 40 miliardów złotych, co jest sporą częścią całego polskiego budżetu. Jednak co ważne, pieniądze z programu trafiają również do samorządów, które otrzymują premie za przyjęcie, analizę, zatwierdzenie wniosków, a także ogólne zarządzanie programem i wypłacanie świadczenia. Z projektu ustawy, jaki został opublikowany wczoraj (5 lipca 2021 roku) wynika, że w 500 plus zmieni się kolosalnie! Nowe przepisy, o których Prawo i Sprawiedliwość informowało od wielu miesięcy mają powoli zacząć wchodzić w życie. Niektóre z nich już w przyszłym roku. Czy beneficjenci mają się czego obawiać? Jak zapowiadane zmiany wpłyną na funkcjonowanie świadczenia? Niektórzy mogą na nich ucierpieć, ale ZUS zapowiedział pomoc w uzyskaniu dodatkowych pieniędzy od państwa.

CZYTAJ TAKŻE: Kwarantanna nawet dla zaszczepionych? Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

Kolosalne zmiany w 500 plus. Rząd chce zaoszczędzić miliardy

40 miliardów złotych, które rokrocznie trafiają do programu 500 plus są przeznaczane nie tylko na wypłaty świadczenia. Z nich korzystają także samorządy, które dostają wynagrodzenie za ogólne prowadzenie programu na terenie przez siebie obsługiwanym. Rząd płaci za zatwierdzanie wniosków, a także wypłacanie pieniędzy obywatelom. To ma się jednak zmienić. W przyszłym roku obsługą 500 plus ma zając się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taka centralizacja świadczenia pozwoli na zaoszczędzenie w budżecie około 3,1 miliarda złotych w ciągu dekady.

Kolosalne zmiany w 500 plus. ZUS przejmie sztandarowy program

ZUS zdaniem Prawa i Sprawiedliwości obsłuży program za mniejsze pieniądze, a tej zmiany beneficjenci nie odczują aż tak bardzo. Dla części rodziców, w tym tych uboższych, nowe zasady mogą jednak utrudnić otrzymywanie pieniędzy. Dlaczego? Kolejną zmianą jest to, że od 1 stycznia 2022 roku wnioski o 500 plus można będzie składać wyłącznie elektronicznie, a dla osób wykluczonych cyfrowo może być to twardy orzech do zgryzienia. Jednak naprzeciw ma wyjść Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zapowiedział, że w swoich placówkach przygotuje stanowiska, gdzie pomocy udzielą urzędnicy. Zmienić ma się także sam odbiór świadczenia. Era wręczania gotówki z ręki do ręki ma przeminąć. Rodzice, którzy będą chcieli co miesiąc otrzymywać pieniądze od państwa będą musieli założyć rachunek w banku.

Rodzice trójki dzieci zginęli na zakręcie śmierci w Jamnicy

Znaki zodiaku i ich cechy charakteru. Potrafisz je dopasować?

Pytanie 1 z 12
Jest aktywny, cechuje go agresja i wola przywództwa
Źródło: Kolosalne zmiany w 500 plus. Rząd chce zaoszczędzić miliardy złotych!