zorza polarna

i

Autor: Canva

Astronomia

Kolejna zorza polarna w Polsce! Tego magicznego zjawiska nie możesz przegapić

2023-09-28 12:31

Zorza polarna zdecydowanie nie jest zjawiskiem typowym dla Polski, dlatego jakiekolwiek informacje na temat tego, że kolorowa łuna może pojawić się na niebie nad naszym krajem zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Podpowiadamy, czym właściwie jest to zjawisko i gdzie można je obserwować. Okazuje się, że jest spore prawdopodobieństwo, że kolejny raz będziemy mogli podziwiać je z Polski!

Wrzesień przyniósł nam wiele magicznych zjawisk, które nie tylko zachwycały obserwatorów nocnego nieba, ale także zachęcały do zainteresowania tematyką astronomii tych, którzy do tej pory niewiele wiedzieli na ten temat. Jednym z nich była zorza polarna nad Polską 2023. Największą szansę na zaobserwowanie bajecznej ferii barw mieli mieszkańcy północnych rejonów naszego kraju. Zjawisko to jest niezwykle rzadkie, szczególnie na naszej szerokości i wysokości geograficznej. Magiczne niebo zobaczyć mogą jedynie nieliczni. Zazwyczaj trzeba najpierw pokonać setki, a nawet tysiące kilometrów. Zorza polarna występuje najczęściej w pobliżu obu biegunów magnetycznych Ziemi. Jednak ze względu na ostatnie potężne eksplozje na Słońcu może być znowu widoczna w Polsce!

Zagraniczne hity, które w 2023 roku kończą 10 lat!

Zorza polarna w Polsce 2023 - kiedy?

Zorza polarna 2023, to tak naprawdę nagły wybuch energii na powierzchni Słońca, który wyrzuca w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości naładowanych cząstek. Zapierające dech w piersiach widowisko to barwne łuny światła powstałe w górnych warstwach atmosfery na skutek burz elektromagnetycznych na Słońcu. Najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej na naszej szerokości geograficznej przypadają na okolice równonocy wiosennej i jesiennej. Oznacza to, że w najbliższym czasie powinniśmy być przygotowani na to, że zorza polarna w Polsce 2023 może pojawić się kolejny raz! To znakomita wiadomość, ponieważ, aby zobaczyć to zjawisko, wcale nie trzeba przeprawić się przez Morze Bałtyckie.

Źródło: Kolejna zorza polarna w Polsce! Tego magicznego zjawiska nie możesz przegapić