Klub Karuzela

i

Autor: Ewa Sas

Bemowo - znany polityk apeluje o ratowanie klubu Karuzela

2021-10-11 10:35

Trwa desperacka walka o podtrzymanie działalności słynnego klubu Karuzela na warszawskim Osiedlu Przyjaźń. Zarządca nieruchomości przekazał wszystkim najemcom, że mają opuścić budynek do 18 października. Mieszkańcy i mieszkanki Bemowa nie chcą się na to zgodzić, a w akcję zaangażował się też znany polityk.

Klub Karuzela to jeden z najciekawszych budynków Osiedla Przyjaźń i absolutnie kultowe miejsce w Warszawie. Budynek, który powstał we wczesnych latach 50-tych, został w 1955 roku przejęty przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zamieniony w Centralny Klub Akademicki Karuzela. Przez lata odbywały się tam seanse filmowe, występy i imprezy studenckie. Po kryzysowych dekadach lat 80-tych i 90-tych, klub zaczął odzyskiwać dawną świetność i znów stał się centralnym miejscem Osiedla Przyjaźń oraz chlubą Bemowa. Niestety, obecny dzierżawca, czyli Akademia Pedagogiki Specjalnej, nakazała najemcom do 18 października opuścić klub. Mieszkańcy i Mieszkanki spodziewają się zamknięcia Karuzeli i stają w obronie klubu. Z apelem o ratowanie Klubu Karuzela zwrócił się do władz Warszawy także Robert Biedroń z Nowej Lewicy.

Wielka manifestacja na Pl. Zamkowym w Warszawie

Bierdoń: "Nie da się skutecznie obronić demokracji bez respektowania potrzeb lokalnych społeczności"

Osiedlem przyjaźń opiekują się Skarb Państwa, będący zarządcą Prezydent m.st. Warszawy oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej jako dzierżawca. Inicjatywa "Osiedle Przyjaźń" twierdzi, że te trzy podmioty przerzucają się odpowiedzialnością za teren, na czym cierpią zabytkowe budynki. Obawiają się, że efektem ostatniego zamieszania będzie całkowite zamknięcie Klubu Karuzela.

Robert Biedroń, jeden z liderów Nowej Lewicy, spotkał się z mieszkańcami, mieszkankami i osobami z inicjatywy "Osiedle Przyjaźń". Polityk podkreślił kulturalna wagę miejsca i jego wartość jako zabytku. Zadeklarował, że w sprawie Klubu Karuzela wyśle pismo do prezydenta stolicy. Pismo z prośbą o objęcie nadzorem klubu i całego osiedla skieruje też do ministra kultury. Po spotkaniu zamieścił tweet, w którym mówi między innymi - Nie da się skutecznie obronić demokracji bez respektowania potrzeb lokalnych społeczności!

Petycja w sprawie ratowania Karuzeli

Czy wysiłki inicjatywy "Osiedle Przyjaźń" i starania Roberta Biedronia uchronią klub przed zamknięciem? Dowiemy się tego najprawdopodobniej po 18 października. Tymczasem wciąż trwa zbieranie podpisów pod petycją w sprawie powstrzymania zamknięcia i dalszej degradacji zabytkowego Klubu Karuzela na osiedlu. Można ją znaleźć tutaj.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Bemowo - znany polityk apeluje o ratowanie klubu Karuzela