Odkryj Litwę

Kiemo Galerija w Kownie. Galeria street artu - zdjęcia, historia i atrakcje w pobliżu

Kiemo Galerija (Yard Gallery) w Kownie na Litwie to miejsce ze wzruszającą historią i popularna galeria street artowa w samym centrum byłej Europejskiej Stolicy Kultury. Zobaczcie zdjęcia tego wyjątkowego miejsca i poznajcie jego historię. Podpowiadamy, co zwiedzić w pobliżu.

Spis treści

  1. Jak powstała Kiemo Galerija w Kownie?
  2. Galeria street artu w Kownie - mapa, dojazd i atrakcje w pobliżu

W centrum Kowna znajduje się małe podwórko, które z roku na rok, od ponad dekady staje się coraz większą galerią street artową. Kiemo Galerija (ang. Yard Gallery) łączy dziś prace wielu lokalnych twórców, a wszystko zaczęło się od artysty Vytenisa Jakasa, który zatęsknił za zintegrowaną społecznością sąsiedzką, a przy tym postanowił upamiętnić historię miejsca, w którym zamieszkał. To wyjątkowe miejsce zobaczycie w naszej galerii. Warto zobaczyć je na żywo.

Jak powstała Kiemo Galerija w Kownie?

Vytenis Jakas wprowadził się do kamienicy z podwórkiem ponad 10 lat temu. Do placu przylega kilka międzywojennych budynków, zamieszkiwanych przed II Wojną Światową przez wiele rodzin Żydowskich. Społeczność sąsiedzka była mocno zżyta, jedzono posiłki przy wspólnym wielkim stole, a w czasie wojny pomagano sobie nawzajem. Po środku stała fontanna z rzeźbą, przestrzeń upiększano kwiatami.

Z czasem jednak wprowadziły się nowe rodziny, a samochody wyparły przestrzeń wspólną na podwórku. Jakas zebrał grupę sąsiadów i znajomych artystów, by wspólnie przywrócić ducha tego miejsca, uczcić jej byłych i obecnych mieszkańców, przywrócić pamięć o historii tej okolicy i oddać przestrzeń ludziom. Na ścianach budynków zobaczymy portrety rezydentów, którzy przez lata zamieszkiwali i nadal zamieszkują kamienice współdzielące podwórko.

Zwiedzając, warto mieć na uwadze prośbę mieszkańców o zachowanie ciszy. 

Galeria street artu w Kownie - mapa, dojazd i atrakcje w pobliżu

Podwórko znajduje się na ulicy E. Ožeškienės pod numerem 25, nieopodal Placu Jedności (Vienybės aikštė), w obrębie centrum miasta. Niedaleko znajduje się przystanek komunikacji miejskiej L. Sapiegos g.

Oprócz Kiemo Galeriji w pobliżu znajdziemy takie atrakcje, jak:

Źródło: Kiemo Galerija w Kownie. Galeria street artu - zdjęcia, historia i atrakcje w pobliżu