Choinka

i

Autor: pixabay.com Choinka

Kiedy ubiera się choinkę? Konkretną datę wskazuje tradycja!

2021-12-01 15:07

Zwyczaj przystrajania drzewka na Boże Narodzenie kultywowany jest od wieków. Kiedy powinno się ozdobić choinkę bombkami, światełkami i łańcuchami? Tradycja mówi o konkretnym dniu. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Kiedy ubiera się choinkę? Każdego roku wiele osób zadaje sobie takie pytanie. Przystrojone świąteczne drzewko to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia, lecz w kwestii tego, kiedy może ono pojawić się w domu, często toczą się rodzinne spory. Niektórzy ozdabiają świerki, jodły lub sztuczne drzewka już na początku świątecznego sezonu. Inni wstrzymują się z tym do ostatniej chwili. A jak nakazuje tradycja? Przez wieki kultywowania zwyczaju strojenia drzewka przejęło się, że choinkę ubiera się konkretnego dnia. Co to za data i czy należy się jej trzymać? O tym przeczytacie w dalszej części naszego artykułu.

Poradnik Zdrowie - Zdrowotne właściwości kawy

Tradycyjna data ubierania choinki

Zwyczaj strojenia drzewka narodził się na terenach dzisiejszych Niemiec, a jego źródła sięgają czasów pogańskich, kiedy to świętowano przesilenie zimowe. Przekazy mówią, że niegdyś iglaste drzewka zaczepiano pod sufitem, czubkiem do dołu. Później drzewka zaczęto stawiać na podłodze, a zwyczaj przejęło chrześcijaństwo. W Polsce choinki zaczęły się pojawiać między XVIII a XIX wiekiem wraz z niemieckimi osadnikami.

Wraz z ugruntowywaniem się tego zwyczaju na naszych ziemiach, przyjęła się też konkretna data ubierania choinki. Tradycja nakazuje przystroić świąteczne drzewko 24. grudnia, w wigilijny poranek. W wielu domach ta data wciąż jest przestrzegana. Czy jednak należy jej się sztywno trzymać?

Kiedy najlepiej ubrać drzewko?

Obyczaj obyczajem, lecz tak naprawdę wszystko zależy od tego, kiedy chcemy poczuć magię świąt. Przygotowania kolacji wigilijnej zajmują dużo czasu, wiec wiele osób, chcąc oszczędzić sobie dodatkowej pracy, ubiera choinkę dzień lub kilka dni wcześniej. Niektórzy wybierają też datę mikołajek - 6. grudnia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku żywej choinki, im później tym lepiej - drzewko, które długo stoi w domu, wcześniej zacznie się sypać.

Źródło: Kiedy ubiera się choinkę? Konkretną datę wskazuje tradycja!