Kiedy najkrótsza noc 2024? Ile trwa Noc Kupały i letnie przesilenie?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Noc Świętojańska

Kiedy najkrótsza noc 2024? Ile trwa Noc Kupały i letnie przesilenie?

2024-06-17 15:46

Noc Świętojańska, Noc Kupały, Wianki... najkrótsza noc w roku nosi wiele nazw, które wywodzą się z czasów naszych przodków. Przesilenie letnie było bowiem zawsze momentem wyjątkowym i magicznym. Ściśle wiązały się z nim miłosne tradycje. Kiedy najkrótsza noc 2024? Ile trwa Noc Kupały? Sprawdźcie w naszym artykule!

Spis treści

  1. Noc Kupały 2024 - kiedy jest najkrótsza noc w roku?
  2. Ile trwa najkrótsza noc w roku 2024?
  3. Kiedy jest pierwszy dzień lata 2024?
  4. Noc Kupały 2024 - zwyczaje i obrzędy

Noc Kupały 2024 - kiedy jest najkrótsza noc w roku?

 W 2023 roku Noc Kupały wypada z 20 na 21 czerwca. To przesilenie letnie i jednocześnie najkrótsza noc w roku 2024! Znana jest również jako:

  • Midsummer (w języku angielskim),
  • Noc Świętojańska
  • Wianki
  • Palinocka
  • Sobótka

Ile trwa najkrótsza noc w roku 2024?

Najkrótsza noc w roku 2024 potrwa 7 godzin i 14 minut. Najdłuższy dzień w roku 2024, czyli 20 czerwca 2024, ma średnio trwać 16 godzin i 46 minut

Kiedy jest pierwszy dzień lata 2024?

Pierwszy dzień lata 2024 przypada dokładnie tego samego dnia, co najdłuższy dzień w roku 2024. Początek lata przypada więc 20 czerwca. Ta pora roku potrwa aż do 22 września.

Wiedźmin. 3 miejsca w Polsce, który musi odwiedzić każdy fan książek i gier!

Noc Kupały 2024 - zwyczaje i obrzędy

Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel. Językoznawcy twierdzą jednak, że słowo to nie ma nic wspólnego z biblijną postacią. Wyraz kupała pochodzi najpewniej od indoeuropejskiego "kump", oznaczającego zbiorowość - święto obchodzono bowiem gromadnie. Obrzędy Nocy Świętojańskiej bezpośrednio nawiązują do zwyczajów starożytnych Słowian. Podczas święta rozpalało się ogniska, wokół których tańczyły dziewczęta. W płomienie wrzucano również zioła. Popularne było też skakanie przez ogień. Wszystko to miało zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złymi mocami. Chrześcijaństwo dodało zwyczaj tradycyjnego święcenia wody.

QUIZ. Polskie wesele bez tego się nie liczy! Znasz te weselne zwyczaje?

Pytanie 1 z 10
Młoda para jest witana na sali weselnej:
Źródło: Kiedy najkrótsza noc 2024? Ile trwa Noc Kupały i letnie przesilenie?