Karetki na Mazowszu nie muszą być dezynfekowane

i

Autor: Super Express, Paweł Dąbrowski = Karetki na Mazowszu nie muszą być dezynfekowane

Karetki bez dezynfekcji. Będzie więcej wyjazdów do pacjentów i... większe ryzyko zakażeń

2021-04-06 16:55

Karetki na Mazowszu nie muszą być odkażane po każdym pacjencie - to nowe zalecenia dotyczące transportu pacjentów covidowych. Takie działania mają usprawnić system i skrócić czas oczekiwania na pomoc. Ale oznaczają też większe ryzyko zakażenia. I to nie tylko dla pacjentów.​

Do pacjenta covidowego - bez konieczności dezynfekcji karetki. To najnowsze zalecenia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ws. transportu chorych. Mają skrócić czas oczekiwania na pomoc. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy jednocześnie nie podniosą ryzyka nowych zachorowań.

Czytaj także: Blisko 100 proc. zajętych łóżek covidowych: Rok pandemii w szpitalach marszałkowskich

Karetki bez konieczności dezynfekcji. Kiedy?

Brak dezynfekcji kartki jest możliwy tylko w jednym przypadku - gdy kolejny transport także dotyczy osoby zakażonej koronawirusem. - Oczywiście dezynfekcja w niezbędnym zakresie jest realizowana. Dezynfekowane są np. nosze, kombinezon, przyłbice. Jeśli przejazd dotyczy pacjenta niezdiagnozowanego, albo z negatywnym wynikiem - pojazd musi być zdezynfekowany - tłumaczy rzeczniczka wojewody mazowieckiego, Ewa Filipowicz.

Czytaj także: Warszawa: resort zdrowia złamał prawo przejmując szpital Południowy. MZ: działamy zgodnie z prawem

Taka decyzja jest spowodowana dużą liczbą zachorowań na Mazowszu. Brak konieczności dezynfekcji pojazdu to oszczędność około 40 min. Ale i spore ryzyko, bo sytuacja jest dużo bardziej niebezpieczna niż jeszcze kilka miesięcy temu.

- Można się tym wirusem brytyjskim zakazić w zaledwie 2 minuty. W przypadku tych poprzednich mutacji to było 15 minut. W związku z tym, w naszej pracy najważniejszy jest oczywiście czas - bo on jest kluczowy w przypadku ratowania zdrowia i życia pacjentów. Ale także bezpieczeństwo. Nie tylko pacjentów, ale też zespołów ratownictwa medycznego - podkreśla Piotr Owczarski z pogotowia ratunkowego w Warszawie.

Czytaj także: Masowe punkty szczepień w Warszawie - czy trzeba być zameldowanym w stolicy?

Na wątpliwą słuszność nowych zaleceń zwraca też uwagę przewodniczący komisji zdrowia w Sejmiku Mazowsza, Krzysztof Strzałkowski. - Wielu pacjentów, którzy mają objawy Covid-19 nie ma wyników testu. I dopiero w samej karetce jest pobrany wymaz lub dopiero w szpitalu jest dokonywana ostateczna diagnoza. Rekomendacje są w oderwaniu od tego, jak wygląda praca pogotowia dzisiaj.

Jak podkreślają ratownicy, póki sytuacja na to pozwala, karetki są dezynfekowane na starych zasadach. Jednak liczba nowych przypadków koronawirusa wciąż rośnie. Według najnowszych informacji Ministerstwa Zdrowia to właśnie na Mazowszu jest najwięcej nowych zakażeń.

Quiz. Test z geografii. Stolice państw. Uwaga na PODCHWYTLIWE pytania!

Pytanie 1 z 10
Stolicą Australii jest:
Raport z anteny, 06.04, godz.10

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Karetki bez dezynfekcji. Będzie więcej wyjazdów do pacjentów i... większe ryzyko zakażeń