Jesteś miła dla innych? To badanie pokazuje, że będziesz zdrowsza

i

Autor: Pexels

Jesteś miła dla innych? To badanie pokazuje, że będziesz zdrowsza

2022-10-05 16:00

Jeśli do bycia dobrym dla innych nie przekonała Was mama, tata, religia ani etyka, to niech to zrobią badania naukowe. Wniosek jest prosty: dobro wraca, w postaci zdrowia. W czasach post-pandemicznych to szczególnie ważne, bo ostatnie dwa lata pokazały jak mocne są związki jakości życia emocjonalnego i społecznego z fizycznym samopoczuciem.

Po dwóch latach z pandemią dysponujemy wieloma naukowymi raportami, które mogą nam pomóc poprawić jakoś życia. Badania pokazały wyraźnie jak ważne jest dbanie o kondycję psychiczną, relacje z innymi, że jako gatunek nie możemy na dłuższą metę pozostawać z izolacji, zdani jedynie na cyfrową komunikację. Poczucie osamotnienia i przygnębienie to doskonali sojusznicy chorób.

CO TAM W ŚRODKU GRA - ACID DRINKERS WINYL

Kanadyjska badaczka, Meena Andiappan z Uniwersytetu Toronto opisując wyniki badań swojego zespołu zwraca uwagę na prostą zależność: dobre uczynki wobec innych zmniejszają ryzyko depresji oraz występowania stanów lękowych.

- Ci, którzy brali udział w badaniu i niespecjalnie zmienili swoje zwyczajne zachowania, nie zaobserwowali u siebie specjalnych zmian – opowiada Andiappan – Jednak ci, którzy zaangażowali się bardziej i postanowili zwiększyć ilość takich zachowań w swojej codziennej rutynie zaobserwowali, że wpłynęło to na ich samopoczucie.

Jednak, żeby rzeczywiście dobre uczynki zaczęły pomagać także tym, którzy je wykonują, według autorów badania należy spełnić trzy warunki.

  1. Dobry uczynek nie może być rutyną. Codzienna pomoc przy zmywaniu naczyń nie da jednorazowo takiego efektu jak na przykład podwiezienie sąsiada do lekarza.
  2. Dobre uczynki powinny być zróżnicowane. Jednego dnia możesz pomóc współpracowniczce w pracy, innego spędź trochę czasu z dziećmi znajomych pomagając im na przykład nauczyć się czegoś nowego. Różnorodność jest kluczem do sukcesu.
  3. Poczucie szczęścia zostaje wzmocnione gdy widzisz tego efekt. Nie tylko materialny, ale także w formie reakcji tej drugiej osoby: uśmiechu choćby.

Jak przekonuje badaczka z Uniwersytetu w Toronto tak modne dzisiaj skomplikowane i często bardzo kosztowne praktyki z zakresu wellness i inne mogą dać podobny efekt co czynność zajmująca nam kilka minut i niewymagająca dodatkowych kosztów. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o badaniu i jego wynikach – znajdziecie je tutaj.