Przemysław Czarnek

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Jest nowa lista lektur. Uczniowie będą czytać o papieżu i kardynale Wyszyńskim

2021-08-17 19:39

Jest nowa lista lektur szkolnych. Zgodnie z wytycznymi podpisanymi przez ministra Przemysława Czarnka, znajdzie się na niej dziewięć pozycji poświęconych Janowi Pawłowi II i dwie pozycje dotyczące kardynała Wyszyńskiego. Są też zmiany dotyczące wychowania do życia w rodzinie.

Spis treści

  1. Nowa lista lektur na rok szkolny 2021/2022: Karol Wojtyła i kardynał Wyszyński
  2. Wychowanie do życia w rodzinie od 1 września 2021
Express Biedrzyckiej - Artur Dziambor: Czarnek cofa polską szkołę do PRL

Nowa lista lektur i zmiany dotyczące m.in. wychowania do życia w rodzinie. Przemysław Czarnek szykuje kolejną rewolucję. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą musieli zapoznać się z dodatkowymi pozycjami. Na nowej liście znalazło się m.in. dziewięć tytułów związanych z Janem Pawłem II oraz dwie książki poświęcone postaci prymasa Wyszyńskiego

Czytaj także: Czarnek: od września nauczyciele zarobią więcej. Będzie też mniej biurokracji

Nowa lista lektur na rok szkolny 2021/2022: Karol Wojtyła i kardynał Wyszyński

Nowy kanon lektur będzie obowiązywał od 1 września. Zmiany dotyczą zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. - Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników) - czytamy na stronie ministerstwa.

Czytaj także: Powrót do szkół 2021. PODZIAŁ KLAS na zaszczepione i niezaszczepione?! Rodzice PRZERAŻENI! Czarnek wyjaśnia

Wśród dodatkowych lektur znajdują się m.in.:

  • "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" (fragmenty) Piotra Kordyasza,
  • André Frossard - "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II",
  • Witold Pilecki - "Raport Witolda",
  • Jan Paweł II - "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty),
  • Karol Wojtyła - "Przed sklepem jubilera",
  • Stefan Wyszyński - "Zapiski więzienne",
  • Paweł Zuchniewicz - "Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim".

Szczegółowa lista lektur znajduje się >>TUTAJ<<

Wychowanie do życia w rodzinie od 1 września 2021

Zmiany dotyczą także przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. - Zmiana obowiązująca od 1 września 2021 r. polega na wykreśleniu zalecenia realizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami  w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele.  

Zajęcia WDŻ są obligatoryjne z mocy rozporządzenia do realizacji w szkołach. Rodzice mogą jednak zdecydować o uczestnictwie dziecka w tych zajęciach - czytamy.

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste
Źródło: Jest nowa lista lektur. Uczniowie będą czytać o papieżu i kardynale Wyszyńskim