Jaff Bezos

i

Autor: Daniel Oberhaus flickr.com Jaff Bezos

Lot w kosmos z Jeffem Bezosem - bilet wylicytowano za GIGANTYCZNĄ KWOTĘ!

2021-06-14 9:01

Jeff Bezos to aktualnie najbogatszy człowiek na Świecie. Amerykanin jest prezesem, dyrektorem generalnym i przewodniczącym zarządu handlowego giganta Amazon.com. Przedsiębiorca poleci teraz w suborbitalny lot razem ze zwycięzcą licytacji, który za kosmiczną podróż w towarzystwie miliardera zapłacił kilkadziesiąt milionów dolarów!

Za 28 mln dolarów sprzedano na aukcji w sobotę bilet na pierwszy suborbitalny lot turystyczny statku kosmicznego New Shepard - poinformował Reuters. W przewidzianym na lipiec locie weźmie też udział miliarder Jeff Bezos, właściciel firmy Blue Origin, która opracowała statek. Nazwiska zwycięzcy aukcji nie ujawniono. 12.06. Telefoniczna aukcja trwała siedem minut, już w czwartej cena licytowanego biletu przekroczyła 20 mln dolarów. Zaplanowany na 20 lipca pierwszy lot New Shepard będzie przełomowym momentem w rozwoju turystycznych lotów kosmicznych - pisze Reuters. W podróży weźmie udział założyciel Amazona Jeff Bezos oraz jego brat Mark. Maszyna przeszła już testy bez udziału ludzi. New Shepard z pasażerami na pokładzie wzniesie się ok. 100 km nad Ziemię, a uczestnicy lotu przez kilka minut doświadczą stanu nieważkości.

Gorąca atmosfera podczas przyjazdu kadry do hotelu w Petersburgu

Kosmiczny wyścig miliarderów

Bezos, obecnie najbogatszy człowiek na świecie, ściga się z innymi miliarderami - Elonem Muskiem i Richardem Bransonem, którzy również rozwijają komercyjne loty kosmiczne. Już na początku lipca Branson może dołączyć do lotu testowego samolotu kosmicznego VSS Unity, rozwijanego przez jego firmę Virgin Galactic - pisze Reuters.

Sobotnią licytację poprzedziła prowadzona przez miesiąc aukcja online, podczas której ustalono cenę wywoławczą. W akcji wzięło udział ponad 6 tys. osób ze 143 krajów świata, ostatecznie początkową cenę ustalono na 4,8 mln dolarów. Dochód z licytacji pierwszego biletu na podróż kosmiczną ma zostać przeznaczony na cele charytatywne.

 W 2018 r. Reuters informował, że Blue Orgin planuje sprzedawać bilety na kosmiczną podróż za co najmniej 200 tys. dolarów. O podobnej cenie mówili przedstawiciele Virgin Atlantic. Według banku UBS, rynek komercyjnych podróży w kosmos osiągnie do 2030 r. wartość 3 mld dolarów rocznie. Blue Orgin, Virgin Atlantic oraz firma Muska SpaceX rozważają także używanie swoich pojazdów do szybkich podróży między odległymi miastami na Ziemi.

Źródło: PAP

Źródło: Lot w kosmos z Jeffem Bezosem - bilet wylicytowano za GIGANTYCZNĄ KWOTĘ!