auto

i

Autor: Pixaby Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów od 1 stycznia 2022. Kierowcy nie będą zadowoleni

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów od 1 stycznia 2022. Kierowcy nie będą zadowoleni

2021-09-14 9:53

Uwaga kierowcy! Idą duże zmiany. Od 1 stycznia 2022 obowiązywać będzie nowe wyposażenie samochodów. Fani czterech kółek nie będą jednak zadowoleni. Zmiany spowodują m.in. wzrost wysokości składek ubezpieczeniowych.

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów od 1 stycznia 2022. Kierowcy nie będą zadowoleni

Nowe wyposażenie samochodów od 1 stycznia 2022. Co się zmieni? W pojazdach obowiązkowo montowany będzie inteligentny system kontroli prędkości [Intelligent Speed Assistance (ISA)]. Dotyczyć to będzie wszystkich samochodów produkowanych na rynek UE oraz Wielkiej Brytanii. Na czym polega inteligentny system kontroli prędkości? Urządzenia te będą określać dozwoloną prędkość na podstawie sygnału GPS. Jeśli pojedziemy za szybko, komputer pokładowy zacznie ograniczać moc silnika. A to zredukuje przyspieszenie samochodu. Dodajmy, że ISA będzie jedynie pełnić funkcję pomocniczą. Oznacza to, że każdy kierowca może go wyłączyć.

Bicie Rekordu Polski na najdłuższą linie z monet 5-cio złotowych

Spodziewam się, że taki stan utrzyma się dłużej, a przyczyna jest dość prozaiczna - siłowe wymuszanie zachowania na kierowcach skutkuje kreatywnymi próbami mylenia systemów np. podrabiania sygnału GPS - mówi Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomii cytowany przez portal "Interia".

Eksperci podkreślają, że Unia Europejska konsekwentnie nakłada coraz więcej ograniczeń na kierowców, by zwiększyć ich bezpieczeństwo. Inteligentny system kontroli prędkości to tylko jeden z wielu elementów wyposażenia samochodu, jakie wprowadza UE. Takie działania natomiast powodują, że produkcja samochodów będzie coraz droższa. W niedalekiej przyszłości szacuje się, że pojazdy zdrożeją nawet o 20 proc. To jednak nie koniec. Ze względu na nowości wprowadzane w samochodach, więcej zapłacimy także za składki ubezpieczeniowe.

Sonda
Zdarza wam się takie zachowanie podczas jazdy samochodem?
Źródło: Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów od 1 stycznia 2022. Kierowcy nie będą zadowoleni