Ile kroków dziennie należy robić, by utrzymać dobre zdrowie? Nowe wyniki badań są obiecujące

i

Autor: Pixaby

popularnonaukowe

Ile kroków dziennie należy robić, by utrzymać dobre zdrowie? Nowe wyniki badań

2024-03-14 13:14

Ruch ma ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie, gdy wiele zawodów można wykonywać zdalnie, z domu, a przez to większość dnia spędzać w pozycji siedzącej. Specjaliści w ostatnim czasie bardzo głośno i dużo mówią o tym, jak ważna w życiu człowieka, dla jego zdrowia, jest aktywność fizyczna, choćby ta najprostsza, czyli chodzenie.

Świat dziś zmienia się niemal z prędkością światła. Niegdyś praca dla ludzi wiązała się często z dużą ilością ruchu, obecnie jednak większość z nas wykonuje prace biurowe, bardzo dużo czasu spędzając niemal w bezruchu, w pozycji siedzącej. Niestety, nie ma to dobrych skutków, o czym otwarcie mówią specjaliści wskazując, jak fakt siedzenia przez wiele godzin może oddziaływać negatywnie na ludzką postawę, na stan kręgosłupa i wiele innych. W związku z tym pojawia się coraz więcej pomysłów, które próbują w jakiś sposób odpowiedzieć na apele, a z drugiej strony nadal łączą się z pracą przy biurku czy z domu - mowa tu o nowoczesnych biurkach, przy których można pracować stojąc, czy o mini bieżniach, na których można chodzić, równocześnie pracując przy komputerze. Naukowcy są jednak przekonani - nic nie zastąpi chodzenia, robienia kroków i to jednak najlepiej na powietrzu.

dr Joanna Podgórska: Nie wierzę w Boga, wierzę w umysł. Czy ruch leczy depresje? | Mellina

Ile kroków dziennie?

No właśnie, kroki. Dziś zwracamy na ten aspekt bardzo dużo uwagi, a to dlatego, że niemal każdy lepszy zegarek, cieszące się taką popularnością smartwatche czy po prostu, trzymane najczęściej blisko siebie smartfony mają funkcję, która mierzy ilość zrobionych przez nas w ciągu dnia kroków. Od dawna mówiło się o tym, że tych powinno się wykonywać dziennie od 7 do najlepiej nawet 8 tysięcy, by rzeczywiście przełożyło się to na nasze zdrowie i formę. Z czasem zaczęto mówić o liczbie 10 tysięcy kroków, początkowo jednak zarzucano, że teza ta nie ma żadnego poparcia w badaniach.

Zmieniają to najnowsze ustalenia Matthew Ahmadiego i jego zespołu badawczego z University of Sydney w Australii. Zbadali oni grupę około 72 tysięcy osób ze średnią wieku 61 lat. Każda z osób przez cały okres badania miała na nadgarstku urządzenie, dokładnie mierzące liczbę kroków, ale także puls czy poziom stresu.

Obserwacja zajęła imponujące około siedem lat, a w czasie tym 1633 osoby zmarły, a u nieco ponad sześciu tysięcy wystąpiły problemy, związane z chorobami serca i układu krążenia. Na podstawie wyników tej grupy, naukowcy wprowadzili zmiany w diecie, zażywaniu używek czy ilości ruchu, dzięki czemu udało im się zmniejszyć ryzyko śmierci u pozostałych badanych z grupy o 39%, a w przypadku chorób serca było to 21%. Wynik tego badania pozwolił przy tym ustalić, że najlepsze rezultaty zdrowotne osiągały te osoby, które średni robiły od 9 do 10 tysięcy kroków dziennie. To według naukowców taka liczba kroków jest w stanie skutecznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci czy doznania, chociażby zawału.

Czy badanie rzeczywiście jest wiarygodne?

Wyniki te skomentowali inni badacze, a część z nich nie jest do końca przekonana co do słuszności twierdzenia o zakresie od 9 do 10 tysięcy kroków dziennie. Dale Esliger z Loughborough University w Wielkiej Brytanii pochwalił kolegów po fachu za tak szczegółowe i zajmujące obserwacje, stwierdził jednak, że dane, zbierane przez urządzenia, które badani nosili na nadgarstkach nie zawsze są w stanie odpowiednio zmierzyć ilość kroków. Zaznacza on, że teraz warto by sprawdzić, czy wykonanie mniejszej ilości kroków, ale przy dużej intensywności działania, nie jest w stanie przynieść takich samych rezultatów, jak założone 10 tysięcy, osiągane przez cały dzień.

 Przebadano mumię kota ze starożytnego Egiptu - sprawdź zdjęcia poniżej!