IBL: najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w 13 województwach! Tu może wybuchnąć ogień!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

IBL: najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w 13 województwach! Tu może wybuchnąć ogień!

2021-06-09 9:06

Na terenie 13 województw prognozowany jest trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Tak wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL). Małe zagrożenie pożarowe prognozowane jest jedynie w południowych powiatach Śląska, Małopolski, Podkarpacia oraz Dolnego Śląska. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym artykule.

IBL: najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w 13 województwach! Tu może wybuchnąć ogień! Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że we wtorek najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach w przeważającej części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. W pozostałej części kraju prognozowane jest głównie średnie zagrożenie pożarowe. Wyjątkiem są południowe powiaty Śląska, Małopolski, Podkarpacia oraz Dolnego Śląska, gdzie zagrożenie pożarowe jest małe.

 

Pożar w Pruszkowie

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Źródło: IBL: najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w 13 województwach! Tu może wybuchnąć ogień!