Muzyka dla Warszawy - Brass Federacja

i

Autor: Fot. screen YouTube Brass Federacja / https://www.youtube.com/channel/UCDdZP5C45RgkQejYLsGQXNA Muzyka dla Warszawy - Brass Federacja

Historię Warszawy opowiedzieli muzyką! Zobaczcie ich niesamowity występ [WIDEO]

2021-10-06 14:24

Muzyka to uniwersalny język, którym można opowiedzieć wszystko - nawet historię miasta! Udowadniają to członkowie orkiestry Brass Federacja, którzy z pomocą instrumentów dętych przedstawili losy Warszawy od pierwszych osadników, po czasy współczesne. To wykonanie zwala z nóg!

Początki historii Warszawy sięgają IX wieku. Miasto ma za sobą setki lat osadnictwa, wzloty i upadki, traumę II Wojny Światowej, powstanie z gruzów i gwałtowny rozwój w ostatnich dziesięcioleciach. Wydawałoby się, że o tym wszystkim nie da się opowiedzieć krótko, a jednak jest to możliwe! Tyle, że językiem muzyki! Dowodzi tego orkiestra dęta Brass Federacja, która zamieściła niedawno w sieci nagranie zatytułowane "Muzyka dla Warszawy". Na ponad 11-minutowy film składa się kilka kompozycji, z których każda dopasowana jest nastrojem do czasów, o których opowiada. Efekt - spójna opowieść, w której prowadzeni jesteśmy od początków miasta ku współczesności.

Niedźwiedzie napełniają brzuszki przed snem

Muzyczna podróż przez epoki w wykonaniu Brass Federacji

Grupę Brass Federacja tworzy sześciu muzyków: Alexis Valles Delisle (trąbka), Kuba Łupiński (trąbka), Szymon Białorucki (puzon), Bartek Łupiński (puzon), Piotr Wróbel (suzafon) i Maciek Wojcieszuk (perkusja). Kompozycję "Muzyka dla Warszawy" napisał Piotr Wróbel, który opowiada o niej tak:

Każdy, mniej lub bardziej, zna Warszawę, był przynajmniej w niej raz w życiu, a może tylko raz w życiu z niej wyjechał. Jedni lubią jej tempo życia, jedni uciekają do innych miast, jeszcze inni na wieś i siedliska z dala od wszystkiego. Lecz w Warszawie na pewno jest siła i na pewno przyciąga ona wiele ludzi, zdarzeń, kumuluje w sobie intensywność życia. Życiorys Warszawy nie zawsze był łatwy, nazywana "Paryżem północy", z pięknem było jej do twarzy, lecz lata niewoli, wojny zniszczyły praktycznie miasto, ale... Warszawa jednak ponownie żyje i my żyjemy w niej! Muzykę dla Warszawy skomponowałem wiosną 2020, dedykuję ją miastu, w którym żyję, wychowywałem się i nadal zamierzam żyć. W muzyczny sposób opowiada o założeniu i latach świetności, przez wojnę i zburzenia, aż po żywiołowy dzień dzisiejszy.

Słuchając "Muzyki dla Warszawy" trafiamy w kolejne epoki stolicy. Każda z tych części nosi odrębny tytuł: "Pierwsi osadnicy i rozwój miasta", "Wojna i zniszczenie", "Marsz po zburzonej Warszawie", "Miasto budzi się do życia", "Coś na nową nutę", "Warszawianka i współczesny galimatias". Co ciekawe, nagrania zostały wykonane w różnych znanych (i mniej znanych) miejscach miasta stołecznego. Jak wypada całość? Przekonajcie się sami! Wideo poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Historię Warszawy opowiedzieli muzyką! Zobaczcie ich niesamowity występ [WIDEO]