Muzyka dla Warszawy - Brass Federacja

i

Autor: Fot. screen YouTube Brass Federacja / https://www.youtube.com/channel/UCDdZP5C45RgkQejYLsGQXNA Muzyka dla Warszawy - Brass Federacja

Historię Warszawy opowiedzieli muzyką! Zobaczcie ich niesamowity występ [WIDEO]

2021-10-06 14:24

Muzyka to uniwersalny język, którym można opowiedzieć wszystko - nawet historię miasta! Udowadniają to członkowie orkiestry Brass Federacja, którzy z pomocą instrumentów dętych przedstawili losy Warszawy od pierwszych osadników, po czasy współczesne. To wykonanie zwala z nóg!

Początki historii Warszawy sięgają IX wieku. Miasto ma za sobą setki lat osadnictwa, wzloty i upadki, traumę II Wojny Światowej, powstanie z gruzów i gwałtowny rozwój w ostatnich dziesięcioleciach. Wydawałoby się, że o tym wszystkim nie da się opowiedzieć krótko, a jednak jest to możliwe! Tyle, że językiem muzyki! Dowodzi tego orkiestra dęta Brass Federacja, która zamieściła niedawno w sieci nagranie zatytułowane "Muzyka dla Warszawy". Na ponad 11-minutowy film składa się kilka kompozycji, z których każda dopasowana jest nastrojem do czasów, o których opowiada. Efekt - spójna opowieść, w której prowadzeni jesteśmy od początków miasta ku współczesności.

Niedźwiedzie napełniają brzuszki przed snem

Muzyczna podróż przez epoki w wykonaniu Brass Federacji

Grupę Brass Federacja tworzy sześciu muzyków: Alexis Valles Delisle (trąbka), Kuba Łupiński (trąbka), Szymon Białorucki (puzon), Bartek Łupiński (puzon), Piotr Wróbel (suzafon) i Maciek Wojcieszuk (perkusja). Kompozycję "Muzyka dla Warszawy" napisał Piotr Wróbel, który opowiada o niej tak:

Słuchając "Muzyki dla Warszawy" trafiamy w kolejne epoki stolicy. Każda z tych części nosi odrębny tytuł: "Pierwsi osadnicy i rozwój miasta", "Wojna i zniszczenie", "Marsz po zburzonej Warszawie", "Miasto budzi się do życia", "Coś na nową nutę", "Warszawianka i współczesny galimatias". Co ciekawe, nagrania zostały wykonane w różnych znanych (i mniej znanych) miejscach miasta stołecznego. Jak wypada całość? Przekonajcie się sami! Wideo poniżej.

Każdy, mniej lub bardziej, zna Warszawę, był przynajmniej w niej raz w życiu, a może tylko raz w życiu z niej wyjechał. Jedni lubią jej tempo życia, jedni uciekają do innych miast, jeszcze inni na wieś i siedliska z dala od wszystkiego. Lecz w Warszawie na pewno jest siła i na pewno przyciąga ona wiele ludzi, zdarzeń, kumuluje w sobie intensywność życia. Życiorys Warszawy nie zawsze był łatwy, nazywana "Paryżem północy", z pięknem było jej do twarzy, lecz lata niewoli, wojny zniszczyły praktycznie miasto, ale... Warszawa jednak ponownie żyje i my żyjemy w niej! Muzykę dla Warszawy skomponowałem wiosną 2020, dedykuję ją miastu, w którym żyję, wychowywałem się i nadal zamierzam żyć. W muzyczny sposób opowiada o założeniu i latach świetności, przez wojnę i zburzenia, aż po żywiołowy dzień dzisiejszy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Historię Warszawy opowiedzieli muzyką! Zobaczcie ich niesamowity występ [WIDEO]