Kim są ci ludzie?

i

Autor: https://www.facebook.com/archiwumipn/ Zdjęcie z kolekcji Henryka Śmigacza

KIM ONI SĄ? Pomóżcie zidentyfikować parę na zdjęciu sprzed kilkudziesięciu lat

2021-12-02 11:42

Ta fotografia musiała powstać w czasach II wojny światowej, lub tuż po niej. Tożsamość uwiecznionej na niej pary do dziś pozostaje nieznana, lecz ich imiona mogą przestać być tajemnicą dzięki wam! Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej prosi o pomoc w identyfikacji kobiety i mężczyzny ze zdjęcia.

Dwójka młodych ludzi - kobieta i mężczyzna. Ona w koszuli i swetrze, on w marynarce i bufiastych spodniach, trzyma zwinięty rulon. Oboje uśmiechają się serdecznie do obiektywu. W tle ruiny miasta. Ta fotografia musiała powstać podczas działań wojennych w Warszawie, lub niedługo po wojnie, gdy stolica zaczynała powoli wracać do życia. To właściwie jedyne, co wiadomo na temat tego zdjęcia. Pochodzi ono z kolekcji Henryka Śmigacza (1911-1972) - warszawskiego fotografa, fotoreporter "Kuriera Warszawskiego" i autora wielu zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie. Zdjęcie pary, wraz z innymi fotografiami, trafiło w ręce jego spadkobierczyń - Aleksandry i Małgorzaty Szczygielskich, córki i wnuczki Śmigacza. Kobiety przekazały zbiory do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Instytucja prosi teraz wszystkich o pomoc ujawnieniu tożsamości pary ze zdjęcia. Być może to babcia i dziadek kogoś z was!

Rap w bibliotece...

Pomóżcie odkryć tajemnicę zdjęcia sprzed lat

Kolekcja Henryka Śmigacza trafiła do Archiwum IPN w 2021. roku (można o niej przeczytać tutaj). Zdjęcie pary znajdowało się wśród innych fotografii warszawiaka, lecz nic nie wiadomo o uwiecznionych na nim postaciach. Dlatego IPN prosi o pomoc w ujawnieniu ich tożsamości. We wpisie na Facebooku czytamy:

Zarówno nam, jak i córce i wnuczce Henryka Śmigacza bardzo zależy na przywróceniu imion bohaterom fotografii. [...] Wierzymy w siłę Facebooka, wierzymy, że dzięki Wam tym razem poznamy imiona młodych ludzi z prezentowanej fotografii!

Być może rozpoznacie na zdjęciu babcię lub dziadka? Może to ktoś z waszych sąsiadów? Czy wciąż żyją? A jeśli nie, gdzie zostali pochowani? Jeśli potraficie udzielić odpowiedzi na którekolwiek z tych pytań, lub wiecie, gdzie i w jakich okolicznościach zostało wykonane zdjęcie, napiszcie na adres: [email protected]Wpis ze zdjęciem zamieszczamy poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: KIM ONI SĄ? Pomóżcie zidentyfikować parę na zdjęciu sprzed kilkudziesięciu lat