Gigantyczne kolejki, by zrobić test na koronawirusa

i

Autor: stan Gigantyczne kolejki, by zrobić test na koronawirusa w Warszawie

Gigantyczne kolejki do testów na koronawirusa. Nawet o 40 proc. więcej zgłoszeń

2021-03-19 16:42

Coraz więcej zakażeń i coraz dłuższe kolejki do testów na koronawirusa. Sytuacja jest na tyle trudna, że mazowiecki NFZ wysyła prośby o wydłużenie czasu pracy w punktach pobrań. Gorąco jest także w laboratoriach, gdzie pracownicy robią wszystko, by przyśpieszyć badania.

Rośnie liczba zakażeń na Mazowszu. Nawet o 40 procent więcej osób zgłasza się do punktów pobrań, by zrobić test na koronawirusa. A to oznacza coraz większe kolejki. W związku z tym mazowiecki oddział NFZ rozsyła komunikaty do punktów pobrań z prośbą o wydłużenie czasu pracy. Pierwszy taki komunikat został wysłany 10 marca, dziś zwrócono się do kolejnych:

- W efekcie 41 punktów pobrań dokonało adekwatnych do potrzeb - korzystnych dla pacjentów - zmian harmonogramów. Dodatkowo, na bieżąco monitorując sytuację, zwróciliśmy się do kolejnych 23 punktów o wydłużenie czasu pracy - mówi Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego NFZ.

Czytaj także: Policja wręcza lekarzom nakazy pracy w tymczasowych szpitalach. Ściągają też studentów?

Z kolei pracownicy laboratoriów podkreślają, że sytuacja póki co jest pod kontrolą. - Nauczeni doświadczeniem poprzedniej fali, opracowaliśmy specjalne procedury, które pozwalają na uniknięcie działań kryzysowych. Dlatego praca w oznaczaniu RNA wirusa jest w tym momencie pracą rutynową, co nie oznacza, że mamy w tym momencie mało pracy - tłumaczy Marcin Kalęba, diagnosta z Alab Laboratoria i dodaje, że laboratorium robi wszystko, by usprawnić badania. - Opracowaliśmy specjalny system informatyczny, który pozwala na przyśpieszenie procesu związanego z wykonaniem badań oraz wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie molekularne, które pozwalają nam na znaczące skrócenie czasu wydania wyniku - dodaje Kolęba.

Czytaj także: Test na Covid-19: Mniej objawów, by dostać skierowanie. Jak wypełnić formularz online?

- Wcześniejsze wzrosty zakażeń skłoniły nas do wprowadzenia zmian w działaniu laboratorium i wprowadzenia robotyzacji w zakresie diagnostyki. Dzięki temu możemy przebadać nawet do 8 tys. testów na dobę - dodaje Agnieszka Staniszewska, kierownik ds. komunikacji i PR w firmie INVICTA, która także wykonuje testy na zlecenie NFZ.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 87 punktów stacjonarnych,w których można zrobić test na koronawirusa - w tym 33 w Warszawie. Ich wykaz znajduje się na stronie mazowieckiego NFZ.Ostatniej doby na Mazowszu odnotowano ponad 4219 nowych zakażeń.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Największe książkowe BESTSELLERY. Pamiętasz, kto je napisał? To prawdziwe WYZWANIE!

Pytanie 1 z 15
„Don Kichot”, a właściwie „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy” to jedna z najpopularniejszych książek w historii. Zwykło się mówić, że powieść rozeszła się w ponad 500 milionach egzemplarzy. Kto jest jej autorem?
Raport z anteny 19.03.2021, godz.10
Źródło: Gigantyczne kolejki do testów na koronawirusa. Nawet o 40 proc. więcej zgłoszeń