Gdzie znajduje się najstarsza piramida? Nie jest to Egipt, ani Południowa Ameryka

i

Autor: Arie Basuki

Gdzie znajduje się najstarsza piramida? Nie jest to Egipt, ani Południowa Ameryka

2023-11-06 14:37

Najczęściej mówiąc o piramidach mamy na myśli Gizę albo wspaniałe konstrukcje stworzone przez ludy prekolumbijskiego Nowego Świata. Tymczasem ich znacznie starsza siostra istniała w Indonezji na wiele wieków przed nimi. Przez długi czas jednak nikt jej nie zauważał, ponieważ zwyczajnie mylono ją ze wzgórzem.

Tajemnicze miejsce kultu liczy sobie około 25 tysięcy lat i powstało w Indonezji. Nazywane jest Gunung Padang, co tłumaczy się jako „Góra oświecenia”. W 2018 roku archeolodzy ogłosili, że znajdujące się tam kamienne konstrukcje są jedynie częścią większej całości, którą zasłoniła ziemia i roślinność. Doszli do tego wniosku po dwóch przeprowadzonych tam projektach badawczych w 2011 i 2014 roku. 20 października 2023 opublikowano raport z wykopalisk i prac na terenie wzgórza i dziś nikt już nie ma wątpliwości: czas zakopał tu prastary kompleks świątynny.

- Datowanie radiowęglowe organicznych gruntów pokazało kilka etapów konstrukcji sprzed tysięcy lat przed naszą erą, które zaczęły się jeszcze w Paleolicie – piszą autorzy raportu opublikowanego przez „Archeological Prospection”. W odkrywaniu dalszej historii tego miejsca pomagają takie technologie jak tomografia, georadar oraz czujniki sejsmiczne. Prace przebiegają delikatnie i powoli, każdy odwiert trzeba robić z chirurgiczną precyzją, by jak najmniej uszkodzić obiekt.

Trzy części kompleksu dzielą millenia. Pierwszy datowany jest na czas 7900-6100 p.n.e., drugi tysiąc lat później, a trzeci mniej więcej na 2000-1100 lat przed Chrystusem. Dla porównania, egipskie piramidy powstawały w okresie 2575–2465 r. p.n.e.

Zdolności murarskie plemion, które tworzyły kompleks Góry Oświecenia były naprawdę imponujące jak na czas, w którym budowali. 11 tysięcy lat temu, to czas, gdy dopiero ludzkość uczyła się osiadłego trybu życia i z łowiectwa oraz zbieractwa przestawiała się na rolnictwo wraz z hodowlą zwierząt.

Z pewnością kolejne odkrycia w tym miejscu mogą doprowadzić do tego, że podręczniki o najwcześniejszych losach ludzkości trzeba będzie poważnie zaktualizować.

Artystki i artyści rockowi, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku