Wymarłe gatunki i jak je znaleźć. W Warszawskim ZOO trwa Halloweenowy Tydzień!

i

Autor: https://www.facebook.com/WarszawskieZOO/photos/pcb.4738287916211125/4738287779544472 Fot Warszawskie ZOO

Wymarłe gatunki i jak je znaleźć. W Warszawskim ZOO trwa Halloweenowy Tydzień!

2021-10-28 9:47

W Warszawskim ZOO trwa Halloweenowy Tydzień! Do 1 listopada możecie przynosić do Warszawskiego ZOO wykonane przez siebie, które upiększą aleje ogrodu. Pojawiły się również niezwykłe dekoracje dla odwiedzających, a ponadto, na profilu facebookowym zoo, publikowane są ciekawostki o wymarłych gatunkach zwierząt.

W Warszawskim ZOO trwa Halloweenowy Tydzień! Na terenie ogrodu zobaczyć możecie jesienne dekoracje, a chętni mogą dostarczać wycięte przez siebie dyniowe rzeźby. Ponadto ZOO na swoim Facebooku publikuje ciekawostki o wymarłych zwierzętach. Pojawiły się już między innymi:

Alka olbrzymia - wymarły w połowie XIX wieku gatunek ptaka-nielota. Mimo, że nieco przypomina pingwina (który został odkryty później niż alka), to nie jest z nim blisko spokrewniony. Alki olbrzymie wyginęły z dwóch powodów:

? przez zmiany klimatyczne, które sprawiły, że na terenach ich siedlisk pojawiły się niedźwiedzie polarne,

? w wyniku masowych wręcz polowań. 

Tur - protoplasta niektórych ras bydła. Żył w Europie, Azji i Północnej Afryce. Już około XII-XIII wieku wyginął w całej Europie, z wyjątkiem Polski, Litwy oraz ziem Prusów i Jaćwingów. Najdłużej przetrwał na Mazowszu, dzięki ochronie jaką otaczali go polscy władcy.

? Ostatnia samica padła z przyczyn naturalnych w 1627 roku i był to zarazem kres całego gatunku.

Wymarłe gatunki i jak je znaleźć. W Warszawskim ZOO trwa Halloweenowy Tydzień!

Jesienne "ścianki" z dyniami znajdziecie przy wejściu od ul. Ratuszowej i od strony Mostu Gdańskiego. Przy wejściu głównym do zoo możecie zrobić sobie za to pamiątkowe zdjęcie z gatunkami wymarłymi m.in. mamutem, czy tygrysem szablozębnym, w halloweenowej ramce, w otoczeniu dyń.

Źródło: Wymarłe gatunki i jak je znaleźć. W Warszawskim ZOO trwa Halloweenowy Tydzień!