Pierwszy dzień strefy płatnego parkowania na Żoliborzu

i

Autor: Ewa Sas

Falstart strefy płatnego parkowania na Żoliborzu i Ochocie. Można parkować za darmo

2021-11-15 20:54

Od poniedziałkowego rana za parkowanie na Żoliborzu i Ochocie trzeba zapłacić. Kierowcy muszą być gotowi na płacenie gotówką, gdyż parkomaty nie są gotowe na przyjęcie płatności kartą, a to nie koniec absurdów.

W Bydgoszczy powstał ekologiczny mural

Mieszkańcy nieprzekonani do strefy

W teorii strefa płatnego parkowania ma służyć mieszkańcom. Dzięki niej nie muszą się martwić o znalezienie miejsca do parkowania, gdyż z pobliskich ulic znikają samochody przyjezdnych. To w teorii. W praktyce wielu mieszkańców podnosi, że liczba parkomatów, w obrębie których mogą parkować, jest za mała. - Co z tego, że z okna widzę puste miejsca, skoro mnie nie przyznano miejsc przy tym parkomacie - komentuje mieszkaniec bloku na rogu Krasińskiego i Karpińskiego. - Jak wrócę dzisiaj po 19 do domu i nie będę miał gdzie zaparkować, to pewnie niebawem pójdę i potulnie kupię za 600zł ten abonament strefowy!

Mieszkańcy mają też zastrzeżenia, co do organizacji ruchu. - Nie jest dobrze oznakowane, a oznakowanie w niektórych miejscach budzi co najmniej zdziwienie, bo znaki są przeciw sobie. Ktoś chyba niektóre znaki zapomniał zdjąć - mówi jedna z mieszkanek. - Na tej ulicy były cztery koncepcje, a nadal nic się nie dzieje - dodaje inny mieszkaniec.

ZDM przyznaje, że jest opóźnienie w wykonywaniu oznakowania. Malowania poziomego nie można wykonywać w czasie deszczu i jak jest mokro. W ostatnim czasie Zakład Remontów i Konserwacji Dróg miał też inne zadania. - Wyznaczanie czasowej organizacji ruchu przy okazji Wszystkich Świętych, albo niedawne sprzątanie Ronda Dmowskiego po 11 listopada. Trzeba się w to wszystko wpasować. Dlatego nie wszystkie ulice, zwłaszcza na Żoliborzu, mają to docelowe oznakowanie - przyznaje Jakub Dybalski z ZDM-u.

Płatności kartą? Zapomnij

Na Ochocie i Żoliborzu stanęło ok 250 nowoczesnych parkomatów z dotykowym ekranem. Są energooszczędne, zasilane panelem fotowoltaicznym. Jednak nie na tyle nowoczesne, aby szybko nastawić się na płatność kartą. Fizycznie jest gdzie zapłacić nią zbliżeniowo, ale system przewiduje jedynie płatność bilonem. - W tym momencie operator parkomatów potrzebuje jeszcze kilku dni, żeby wgrać odpowiednie oprogramowanie - przyznaje Jakub Dybalski z ZDM-u.

Strefa na Ochocie i Żoliborzu ledwo wystartowała, a urzędnicy już konsultują kolejne. Tym razem dyskusji poddawana jest strefa na Saskiej Kępie, rejonach Pragi Północ i północnym Mokotowie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jaki styl wnętrza najbardziej do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 10
Który salon najchętniej przeniosłabyś/przeniósłbyś do swojego mieszkania?
Źródło: Falstart strefy płatnego parkowania na Żoliborzu i Ochocie. Można parkować za darmo